Anioły i demony czyli jasełka w chudowskiej szkole

17 grudnia w Szkole Podstawowej w Chudowie był niezwykłym dniem. Po ponad dwurocznej przerwie na deski teatru szkolnego wkroczyły jasełka. Zaproszonych gości: mieszkańców Chudowa, rodziców, księdza proboszcza oraz przedstawicieli Gminy Gierałtowice przywitała na początku pani dyrektor Stefania Michalska.

Od razu widzom w oczy rzuciła się nietypowa sceneria. Na scenę wkroczyły anioły, które debatowały w jaki sposób ma się narodzić Mesjasz oraz kto ma zostać ziemskimi rodzicami dzieciątka. Niezwykła okazała się druga scena, na którą – ku wielkiemu zaskoczeniu widzów – wkroczyły diabły grane przez Konrada Kopla, Pawła Kota, Laurę Wojciechowską, Natalię Pulut  oraz Amelię Długaj. Czorty  zastanawiały się nad tym, jak nie dopuścić do narodzenia Zbawiciela, nawet ukradły kołyskę i chciały nakłonić Józefa, by ten odprawił Maryję. Całe szczęście, że do akcji Wkroczył Archanioł (grany przez Marysię Janko), który pokrzyżował plany Lucyfera (aktor – Maciej Augustowski).

Wszystko się udało, Józef – grany przez Wojciecha Czemnego – sprostał zadaniu i sprowadził Maryję (Barbara Walda) do Betlejem. Tam w szopie nowonarodzonego Mesjasza powitali pastuszkowie (Franciszek Długosz i Szymon Pawlik) oraz mędrcy ze Wschodu (Igor Wolnic, Antoni Żebrowski, Bartek Litkowiec).

Całemu wydarzeniu przyglądały się anioły ( Aurelia Kocur, Helena Długosz, Hanna Kubis). 

Aktorom towarzyszył szkolny chór, który pod akompaniamentem pani Krystyny Dymarz zaprezentował aż 14 cudownych kolęd i pastorałek. Gościnnie jedną z pastorałek zaśpiewali absolwenci szkoły: Martyna Gruszczyk i Eryk Walda.

Nad całością przedstawienia czuwały panie: Magdalena Lipus i Dagna Krzysteczko

info: SP Chudów

foto: archiwum SP Chudów