Urok rzemiosła

Rok 2022 decyzją Sejmiku Województwa Śląskiego został ustanowiony Rokiem Rzemiosła w Województwie Śląskim. Warto wiedzieć iż w naszym województwie siedzibę ma 67 organizacji zrzeszonych w 4 izbach rzemieślniczych. W Polsce zawodów rzemieślniczych jest ponad 130 niektóre z nich to rzadkie współcześnie fachy, które powoli zanikają takie jak: zdun, introligator, kowal. Ale powstają też nowe odpowiadające na potrzeby współczesnego świata. Do nich zaliczamy np. groomera, kosmetyczkę, fotografa.

By przybliżyć nieco pracę rzemieślniczą dzieciom uczęszczającym na poranne zajęcia w Świetlicach Gminnego Ośrodka Kultury w Gierałtowicach instruktorzy ze Świetlic GOK Gierałtowice i Chudów udali się z wizytą do dwóch pracowni.

2 sierpnia Pracownia Florystyczna Biała Róża w Gierałtowicach  ugościła pięknie  dzieciaki z Świetlicy GOK Gierałtowice. Florystki tłumaczyły jakie prace wykonują, jak nazywają się poszczególne kwiaty cięte, jaka jest różnica między suchą a mokrą gąbką florystyczną. Następnie grupa wspólnie wykonała flower boxa z żywych kwiatów. Szczególnie zainteresowani mogli również zrobić małe bukieciki. Florysta to zawód dla tych których pasją są rośliny oraz sztuka ich kompozycji. Co istotne temperatura w kwiaciarni zazwyczaj nie przekracza 20 stopni, co oczywiście przedłuża żywotność kwiatów. Nie jest to więc praca dla zmarzluchów.   

Z kolei 10 sierpnia dzieci ze Świetlicy GOK Chudów odwiedziły zakład SK Sebastian Skapczyk. Liternictwo i wzornictwo nagrobkowe. W miejscu tym powstają napisy oraz dekoracje nagrobne. Jest to firma rodzinna. Idąca z duchem czasu. Obecnie treści, które mają upamiętniać i zdobić płyty nagrobne są projektowane w specjalnych programach komputerowych. Do wydruku szablonów używa się ploterów. Przed naniesieniem farb lub złota na napis wyżłabia się go np. przy użyciu piaskarki.

W trakcie tej wizyty dzieci mogły również zerknąć w gościnne progi firmy Ubercrafter. Zajmującej się usługami dekoracyjno-reklamowymi. Tam powstają prace w wydruku 3D oraz projekty wycięte w sklejce. Popyt na takie gadżety jest bardzo duży. Zamówienia przychodzą zarówno od osób prywatnych jak i dużych firm.

/M M-B/

Foto: Mirosława Mirańska-Baraniuk