W Paniówkach pamiętają o przeszłości

W Parku Joanny w Paniówkach stanęły trzy okolicznościowe tablice informujące o historii tego miejsca. Jedna prezentuje postać Joanny von Schaffgotsch, druga Karola Goduli, natomiast trzecia - przypomina historię budowy miejscowego kościoła.

W listopadzie 2016 roku parafia w Paniówkach obchodziła 80-lecie swojego kościoła – mówi pomysłodawca powstania tablic Zygmunt Strzoda. Warto o tym pamiętać, doceniać ów wysiłek i przekazywać tę wiedzę następnym pokoleniom. Każdy traci swą tożsamość, kiedy zapomina o swojej historii. To proste przesłanie wskazuje na potrzebę sięgania do korzeni naszych przodków.

Takim przykładem jest właśnie historia – śląskiego Kopciuszka – Joanny von Schaffgotsch, która na trwałe zapisała się w historii Śląska oraz… powstania kościoła w Paniówkach. Albowiem to właśnie ona przekazała bezpłatnie 2,1 ha gruntu pod jego budowę.

Kiedy zakończyły się obchody 80-lecia kościoła, pojawił się pomysł na postawienie tablic upamiętniających ofiarodawczynię. Tak też się stało 18 maja 2018 roku, tuż przed parafialnym odpustem ku czci św. Urbana.

/red/

Na zdjęciu od lewej: radny – Zygmunt Strzoda, Wójt Gminy – Joachim Bargiel, dyrektor GOK – Piotr Rychlewski, proboszcz Parafii św. Urbana – ks. Józef Świerczek

Foto – Jerzy Miszczyk