Pochwała wolności i niepodległości

„Bogurodzicę”, „Jak długo w sercach naszych” i „Modlitwę o pokój” usłyszeli uczestnicy XVI Koncertu Muzyki Organowej w gierałtowickiej świątyni. Tegoroczna odsłona imprezy przebiegła w duchu szczególnie patriotycznym...

Coroczne koncertowanie, tym razem ku czci Emanuela Smołki, miejscowego organisty i pomysłodawcy koncertów w latach pięćdziesiątych, odbyło się  w niedzielę, 14 października. Wydarzenie to idealnie „wpasowało się” w obchody 100-lecia Niepodległości Polski. Starannie dobrany repertuar był apoteozą wolności, a zarazem hołdem dla tych, którzy nie wahali się poświęcić życia w imię wolności i niepodległości Ojczyzny.

Zabrzmiały m.in. „Bogurodzica”, „Modlitwa obozowa”, „Polonez”, „Jak długo w sercach naszych”, „Nie rzucim ziemi”, „Panie, Polska patrzy w Twą twarz”, a w finale „Boże coś Polskę”. Dzieła-symbole, bliskie każdemu Polakowi…

Zaprezentowali je twórcy znani i uznani: Anna Pieszka, Anna Paśdzior, Anna Leszczyńska-Rożek, siostry Anna Boniek i Katarzyna Boniek, Rafał Majowski, Wojciech Miczka i Robert Nawrat.

Wśród nie szczędzących muzykom i śpiewakom braw i słów uznania byli samorządowcy z wójtem gminy Gierałtowice Joachimem Bargielem i przewodniczącym Rady Gminy Józefem Buchczykiem oraz Piotrem Rychlewskim – dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury. Ponadczasowe przesłanie i umiejętności artystów docenił, czyniący honory gospodarza uroczystości, ks. proboszcz Marek Sówka.

Koncert został zorganizowany przez: Związek Górnośląski – Koło Gierałtowice, samorząd Gminy Gierałtowice – Gminny Ośrodek Kultury i Parafię Matki Bożej Szkaplerznej w Gierałtowicach.

– Święty Jan Paweł II uczył nas wolności, przestrzegając zarazem, że nie jest ona dana na zawsze – przywołała słowa Papieża-Polaka prowadząca imprezę Janina Cicha-Rożek.

Nie wolno o tym zapominać…

/bw/

Foto: Bogusław Wilk