11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Msza w intencji Ojczyzny, a później patriotyczna manifestacja pod pomnikiem w Gierałtowicach - to główne punkty obchodów tegorocznego Święta Niepodległości w naszej gminie. 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w oryginalny sposób uczcili przyszowiccy harcerze, organizując 11 listopada Niepodległościowe InO - bieg na orientację w terenie.

Blok niepodległościowych uroczystości rozpoczął o godz. 9.00 w kościele parafialnym w Gierałtowicach, gdzie odprawiono mszę św. koncelebrowaną w intencji Ojczyzny. Przewodził jej proboszcz, ks. Marek Sówka. Po nabożeństwie odbył się uroczysty przemarsz po pomnik powstańców śląskich w Gierałtowicach. Pod jego cokołem złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze. Wszystko to w asyście pocztów sztandarowych. Wystawiły je: Gmina Gierałtowice, OSP Gierałtowice, SP z Gierałtowic, Chór Skowronek, Górnicy, Kółko Rolnicze z Gierałtowic i Dzieci Maryi z miejscowej parafii. W imieniu samorządu gminy głos zabrał wójt Leszek Żogała, podkreślając w krótkim przemówieniu znaczenie wolności, także w wymiarze zupełnie prywatnym – w życiu każdego z obywateli. Punktem kulminacyjnym zgromadzenia było wspólnie odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

Kwiaty i znicze złożono również pod pomnikiem powstańców w Przyszowicach. Natomiast o godz. 11.00 pod miejscowym pałacem Raczków wystartowało Niepodległościowe InO – bieg na orientację w terenie, zorganizowany przez 79 Drużynę Harcerską Zwiadowcy z Przyszowic, przy wsparciu Hufca Ruda Śląska i Gminy Gierałtowice. Była to propozycja dla tych, którzy święta lubią spędzać aktywnie. Skorzystało z niej około 50 osób – zuchy, harcerze a także dorośli mieszkańcy gminy ze swoimi pociechami.

j. fot. J. Miszczyk