Benefis „SKOWRONKA”

Gierałtowicki Chór Skowronek obchodzi w tym roku 105-lecie działalności. Okazały jubileusz uświetniono benefisem.  
Uroczystość odbyła się w kościele MB Szkaplerznej w Gierałtowicach. Oprawę artystyczną zapewnił sam jubilat, dając koncert pod batutą Beaty Stawowy - dyrygentki prowadzącej chór od 10 już lat. Na organach elektronicznych akompaniował Mirosław Marcol -obchodzący 20-lecie współpracy ze Skowronkiem. Gościnnie wystąpili: Orkiestra Dęta OSP Przyszowice, Patrycja Cempulik-Włodarz (sopran) i Rafał Majowski - akompaniament organowy. Konferansjerem wydarzenia była Karolina Kopacz. 

Publiczność nagrodziła wykonawców gorącymi brawami. Natomiast gratulacje za całokształt 105-letniej działalności Skowronka spłynęły na ręce prezes chóru Weroniki Czech. Złożyli je m.in.: wójt gminy Leszek Żogała i dyrektor GOK w Gierałtowicach, Piotr Rychlewski. Nie zabrakło kwiatów, upominków i serdecznych życzeń od licznych przyjaciół chóru.

Uroczystość stała się okazją do uhonorowania zasłużonych chórzystów, także tych, którzy nie uczestniczą już w działalności artystycznej Skowronka. Wyjątkowo cenne wyróżnienie – Certyfikat Herolda Śpiewactwa Śląskiego – otrzymali najstarsi obecni i byli chórzyści: Elżbieta Bismor, Anna Herdzin, Teresa Kubicka,
Róża Zubek i Zygmunt Zubek. Certyfikaty wręczyli: Roman Warzecha – prezes Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr w Katowicach oraz Roman Buczek – prezes Okręgu Gliwicko-Zabrskiego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Prezesi Buczek i Warzecha wręczyli też odznaki honorowe związku. Złotą z Wieńcem Laurowym otrzymał wieloletni prezes (obecnie wiceprezes) Skowronka, Tadeusz Czech. Złotą z Laurem: Jadwiga Mrowiec i Alojzy Kuś, a brązową: Joanna Dembia, Józef Dembia, Marta Erfurt, Anna Klais,
Daniela Remiorz i Janusz Zubek.

Druga część benefisu odbyła się w gierałtowickim domu parafialnym. Miała charakter spotkania towarzyskiego jubilata z przyjaciółmi i zaproszonymi gośćmi.

/-/

Foto: Jerzy Miszczyk