Gdzie kupić papierowy bilet na A4?

Mieszkańcy gminy Gierałtowice najbliżej mają do Gliwic. Tam papierowy (tradycyjny) bilet, na odcinek A4 Gliwice Sośnica - Wrocław, można nabyć na czterech stacjach benzynowych Orlenu. Adresy gliwickich punktów sprzedaży i zdjęcie biletu - poniżej. W całym województwie śląskim na chwilę obecną takich punktów jest raptem 21. 

Od 1 grudnia na odcinku A4 Gliwice Sośnica – Wrocław wprowadzono zmiany poboru opłat za przejazd. Szlabany na bramkach podniesione zostały na stałe do góry, a stanowiska sprzedaży biletów zlikwidowano. Teraz tym odcinkiem mogą poruszać się kierowcy posiadający jedną z aplikacji: e-TOLL PL, e-TOLL PL BILET, bądź Autopay.

Co w nowej sytuacji mają zrobić kierowcy, którzy preferują tradycyjne bilety papierowe i nie chcą, bądź nie są w stanie zamontować na swoich telefonach aplikacji ściągającej opłaty?

Krajowa Administracja Skarbowa, bo to ona zajmuje się pobieraniem należności na tym odcinku, pomyślała o tej grupie klientów, ale potraktowała ją marginalnie. Papierowe bilety autostradowe od 1 grudnia można nabywać wyłącznie na wybranych stacjach benzynowych PKN Orlen. W całym województwie śląskim wyznaczono ich jedynie 21. Mieszkańcy gminy Gierałtowice po papierowy bilet autostradowy najbliżej mają do Gliwic. Tam można nabyć go na czterech stacjach Orlenu przy ulicach: Pszczyńskiej 318, Pszczyńskiej 52, Sikorskiego 115 i Toszeckiej 8.

Przy zakupie biletu należy podać godzinę wjazdu na autostradę oraz numer rejestracyjny samochodu, co oznacza, iż przypisany jest on do konkretnego pojazdu. Bilet otrzymamy w formie wydruku z kasy fiskalnej. Ważny jest przez 48 godzin, licząc od godziny wskazanej przez nas przy zakupie. Czy można go zwrócić, kiedy rozmyślimy się i zrezygnujemy z przejazdu? Tak – ale tylko w punkcie sprzedaży, w którym został nabyty!

Jak działają te punkty? Sprawdzaliśmy 1 grudnia na Orlenie przy Pszczyńskiej 52 – kolejki nie było. Wśród kupujących znaleźli się jednak klienci, którzy mieli problem z aplikacją instalowaną na telefonie. Na tej stacji wyznaczone jest osobne stanowisko do sprzedaży biletów, a pani obsługująca je chętnie służy pomocą.  

Uwaga! W trakcie poruszania się po autostradzie bilet należy mieć przy sobie, by okazać go w razie kontroli. W przeciwnym razie grozi nam mandat. Nawet 500 zł zapłacą kierowcy, którzy poruszają się po tym odcinku A4 bez uiszczenia stosownej opłaty. Ściąganiem takiej należności zajmie się Krajowa Administracja Skarbowa.

jm, fot. J. Miszczyk