Jesienne jeżowe informacje

10 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Jeża, warto więc z tej okazji przypomnieć kilka ważnych informacji na temat tego małego zwierzątka, które spełnia bardzo pożyteczną rolę w naszym ogrodzie. Nie zapominajmy, że jest on największym owadożernym ssakiem, wspaniale pomaga walczyć również ze ślimakami.

Zapewne większość z nas wie, że zwierzęta te zimą śpią, a więc nawet do końca listopada mogą szukać miejsca by bezpiecznie przeżyć ten czas. Niestety nie wszystkie mają na to szansę, zwłaszcza młode osobniki (z późnego miotu) lub schorowane. Młode i nieduże jeże należy otoczyć opieką.

Jak to zrobić by im nie zaszkodzić? Można podać im wodę ale nie dokarmiać, ponieważ stworzonko w złym stanie zdrowia może negatywnie zareagować na pożywienie. Obowiązuje zasada 3C ciepło, cicho i ciemno. Staramy się zapewnić takie warunki do przyjazdu odpowiednich służb czyli najczęściej Straży Miejskiej lub odpowiedniego ośrodka. By jeż miał gdzie przezimować, wystarczy sterta gałązek lub liści bądź też specjalny domek usytuowany w zakątku ogrodu bez dostępu psów do tego miejsca.

/M M-B/

Foto: M M-B