Zielona metamorfoza w czasie kwarantanny

W związku z panującą epidemią Gminny Ośrodek Kultury w Gierałtowicach ograniczył swoje funkcjonowanie ale go nie zaprzestał. Z myślą o swoich odbiorcach przygotowuje się do momentu, kiedy będzie mógł wznowić pełną działalność. Pracownicy GOK własnymi siłami wykonują drobne remonty i… przygotowują własny ogródek botaniczny.

Zieleniec będzie nie tylko cieszył oczy ale przede wszystkim będzie pożyteczny. Rabatę wzdłuż płotu podzieliliśmy na dwie części, zakątek ziołowy oraz krzewy ozdobne. Rośliny były dobierane pod kątem użytkowania. Wieloletnie. Będą mogły zostać wykorzystane w ramach organizowanych przez nas różnorodnych warsztatów oraz do dekoracji –  informuje Dorota Boczek.

I tak wśród ziół znajdują się: 3 rodzaje mięty, melisa, 2 rodzaje szałwii, majeranek, tymianek, kocimiętka i lawenda. Są one również wabikiem dla pszczół i motyli. Z krzaków na rabatce dostrzeżemy oczar, ostrokrzewy, perukowiec, berberys, hortensje i róże.  Planowany jest również kompostownik. Wszystko po to aby uczyć młodzież ekologii oraz świadomego korzystania z otaczającej przyrody.  Zresztą w okresie wakacyjnym już od kilku lat dzieci korzystające ze świetlic zakładają rabatki i pielęgnują rośliny. Tym razem będzie można stworzyć stałe  miejsce gdzie będą mogły obserwować rośliny ale również bezpiecznie bawić się na sporym trawniku czy odpoczywać na kocu. Będą też miały możliwość uczestniczyć w kreowaniu przestrzeni robiąc domki dla owadów i ucząc się współpracy z przyrodą.  .

Warto przypomnieć,  że prace nad uporządkowaniem, oczyszczeniem oraz wyrównaniem wspomnianego terenu prowadzone były już rok temu a do pomocy włączyli się członkowie Klubu Abstynentów „Stokrotka”.

Plany na przyszłość są i pomysłów nie brakuje. Jeżeli tylko sytuacja na to pozwoli wspomniany skwer może stać się miejscem imprez takich jak turnieje świetlic, zakończenia sezonu, pikniki a nawet kino plenerowe? Niewątpliwie będzie to piękna zielona przestrzeń i być może już tego lata pierwsi użytkownicy będą mogli nacieszyć się tym sielskim zakątkiem? Czas pokaże…

Info: GOK