Pięknie zagrali, zebrali brawa (!)

XIX Koncert Muzyki Organowej im. Emanuela Smołki za nami. W niedzielę, 10 października, w gierałtowickiej świątyni zagrało siedmiu znanych organistów. Pięknie wykonane toccaty, fugi, improwizacje i wariacje nagrodzone zostały gromkimi brawami. Publiczność doceniła także piękny śpiew …

Za kontuarem gierałtowickich organów zasiedli między innymi: Stanisław Pielczyk (wykładowca AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach) oraz Marta Kogut (organmistrzyni z Rybnika). Pielczyk wykonał toccatę i fugę d-mol J.S. Bacha, natomiast Kogut wariacje z partity „Chryste, który jesteś jasnością dnia”.

Duże wrażenie, jak zwykle, zrobił występ Wojciecha Miczki – organisty z Przyszowic, który na gierałtowickim koncercie pojawił się już po raz 19., nie opuszczając dotychczas ani jednej jego edycji. Tym razem przyszowiczanin wystąpił razem z organistą z Paniówek, Rafałem Majowskim. Obaj akompaniowali sobie na zmianę do śpiewu, i śpiewali w duecie. W ich wykonaniu pięknie wybrzmiały trzy pieśni, m.in. „Jeszcze się kiedyś rozsmucę Chrystusie …”.

Urozmaiceniem niedzielnego koncertu był występ duetu: organista – wokalistka. Na instrumencie zagrał Mirosław Marcol – organista z Gierałtowic. Śpiewała Daria Zubek, związana z miejscowym chórem Skowronek. Wykonali m.in. „Ave Maria” oraz „Chwal duszo moja Pana”.

Najmłodsze pokolenie organistów na koncercie reprezentowali: Łukasz Wielgosz z Knurowa oraz Robert Nawrat z Przyszowic. Obaj popisali się organowymi improwizacjami. Pierwszy z nich na temat anonimowej pieśni „O Matko miłościwa”, drugi zaś zinterpretował utwór „Chrystus Wodzem”.

Ponadgodzinny koncert poprowadziła Janina Cicha-Rożek z Koła Związku Górnośląskiego w Gierałtowicach. Jego podsumowanie odbyło się przed kościelnym prezbiterium, gdzie wykonawcy jeszcze raz zebrali gromkie brawa od publiczności, a od organizatorów kwiaty, upominki i okolicznościowe dyplomy. Wręczali je: wikary miejscowej parafii, ks. Zbigniew Janota oraz dyrektor GOK w Gierałtowicach, Piotr Rychlewski.

Głównym organizatorem koncertu było Koło Związku Górnośląskiego w Gierałtowicach. Wsparcia udzielili: Gmina Gierałtowice, miejscowa parafia Matki Bożej Szkaplerznej oraz GOK w Gierałtowicach.

/jm/ , fot. Jerzy Miszczyk