Prymusi u wójta …

W okresie przedświątecznym uczniowie klas ósmych ZSP w Gierałtowicach, którzy otrzymali najlepsze stopnie podczas sprawdzianu wiadomości o samorządzie lokalnym, mieli okazję spotkać się z wójtem gminy Gierałtowice, Leszkiem Żogałą.

Jak poinformował nas opiekun grupy ósmoklasistów i zarazem nauczyciel miejscowej szkoły, Adam Szwedka, ponadgodzinna wizyta w gminnym ratuszu miała charakter nie tylko kurtuazyjny, ale i dostarczyła uczniom nowej wiedzy o funkcjonowaniu samorządu. A to między innymi za sprawą krótkiego wykładu wicewójta Romana Włodarza na temat historii samorządów w Polsce i samorządu gminy Gierałtowice. O szczegóły młodzież dopytywała gospodarza spotkania, wójta Leszka Żogałę. – Niejednokrotnie musiał on odpowiadać na trudne pytania – podkreśla Szwedka. Jakie? Na przykład o powody, dla których postanowił wystartować na urząd wójta, jak przebiega współpraca między wójtem a radą gminy, a nawet ile zarabia osoba, która piastuje najwyższy urząd władzy wykonawczej w gminie?

– Młodzież z kolei miała okazję wykazać się swoją wiedzą i odpowiedzieć na kilka pytań wójta oraz otrzymała zadanie, by dotrzeć do informacji, ile gmina Gierałtowice dokłada ze swojego budżetu do utrzymania jednego ucznia w szkołach przez nią prowadzonych – informuje nauczyciel. – Na zakończenie uczniowie otrzymali drobne upominki, a także życzenia, by zdobywaną wiedzę o społeczeństwie wykorzystywali w praktyce i byli aktywnymi mieszkańcami gminy.

opr. jm, źródło: Adam Szwedka, fot. arch. ZSP Gierałtowice