Szach-mat w plenerze

Spora grupa szachistów, bo aż 26 graczy, toczyła zacięte boje w trakcie Plenerowego Turnieju Szachowego o Puchar GOK w Gierałtowicach. Turniej odbył się w sobotę, 3 lipca, na zielonej łączce nieopodal budynku miejscowego Ośrodka Kultury. W klasyfikacji generalnej zwyciężył faworyt - Daniel Klimanek z Mikołowa - wygrywając wszystkie partie! I to on zdobył Puchar GOK. Natomiast klasyfikację juniorów wygrała Justyna Kuchta z Czerwionki, wyprzedzając Michała Piotrowskiego i Patryka Rożka - obaj z Gierałtowic.

Turniejowym zmaganiom towarzyszyły nie tylko sportowa ambicja i chęć zwycięstwa, ale i wspaniała atmosfera. Nic w tym dziwnego, bowiem po długich miesiącach izolacji (restrykcje sanitarne związane z pandemią koronawirusa) miłośnicy królewskiej gry znów mogli zasiąść przy desce z 64 polami i w oficjalnych zawodach oddawać się swojemu ulubionemu zajęciu – grze w szachy.

Turniej rozegrano na dystansie 6 rund – każdy z zawodników rozegrał więc 6 partii. Grano tempem 10 minut na partię dla każdego zawodnika, plus 10 sekund na każdy ruch. Nad prawidłowym przebiegiem partii czuwał Ryszard Nowak – sędzia szachowy II klasy. Natomiast organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Gierałtowicach.

Należy podkreślić, że zróżnicowany poziom sportowy uczestników turnieju – zwycięzca Daniel Klimanek, to posiadacz I kategorii szachowej, zdobywca III nagrody, Maciej Polok, posiada II kategorię – pozwolił licznej grupie pasjonatów królewskiej gry z naszej gminy na konfrontację z zawodnikami prezentującymi zaawansowany poziom. Wiadomo, szachowe horyzonty poszerza się w kontakcie z silniejszymi graczami.

A oto klasyfikacja generalna Szachowego Turnieju Plenerowego o Puchar GOK. Czytelnikom mniej zorientowanym w szachowych niuansach podpowiadamy, iż za wygraną partię zawodnik otrzymuje 1 punkt, za remis 1/2 punktu.

1. Daniel Klimanek (Mikołów) 6 pkt.
2. Adrian Kozak (Tychy) 5 pkt.
3. Maciej Polok (Katowice) 5 pkt.
4. Rafał Gmur (Knurów) 4 pkt.
5. Marcin Nocoń (Paniówki) 4 pkt.
6. Kazimierz Podsiadło (Gierałtowice) 4 pkt.
7. Kazimierz Karpiński (Knurów) 4 pkt.
8. Karol Istel (Knurów) 3,5 pkt.
9. Dawid Piotrowski (Gierałtowice) 3,5 pkt.
10. Piotr Matuszyński (Knurów) 3 pkt.
11. Tomasz Kaczmarczyk (Knurów) 3 pkt.
12. Paweł Porucznik (Knurów) 3 pkt.
13. Justyna Kuchta (Czerwionka) 3 pkt.
14. Edward Matysik (Stanica) 3 pkt.
15. Marian Bąk (Gierałtowice) 3 pkt.
16. Michał Piotrowski (Gierałtowice) 3 pkt.
17. Patryk Rożek (Gierałtowice) 2,5 pkt.
18. Łukasz Kozik (Gierałtowice) 2 pkt.
19. Franciszek Nocoń (Paniówki) 2 pkt.
20. Henryk Kwaśnicki (Gliwice) 2 pkt.
21. Mateusz Mryka (Panówki) 2 pkt.
22. Tomasz Kozik (Gierałtowice) 2 pkt.
23. Błażej Nocoń (Paniówki) 2 pkt.
24. Franciszek Kuchta (Czerwionka) 1,5 pkt.
25. Piotr Kaczorek (Knurów) 1 pkt.
26. Agata Kuchta (Czerwionka) 1 pkt.

jm, foto: Jerzy Miszczyk