Z Gierałtowic do Europejskiej Agencji Kosmicznej

To nie lada wydarzenie - mieszkaniec naszej gminy - Tomasz Rożek - został doradcą Europejskiej Agencji Kosmicznej. A dokładnie – stał się członkiem 12. osobowej grupy doradczej ds. eksploracji kosmosu (HLAG) powołanej przez Dyrektora Generalnego Agencji -  Josefa Aschbachera.  O tym jak wielkie jest to wyróżnienie  niechaj świadczy fakt, że wśród tych dwunastu osób są takie osobistości jak były sekretarz generalny NATO - Anders Fogh Rasmussen, czy dyrektor Światowego Forum Ekonomicznego - Saadia Zahidi!  

Istotą powołania grupy było założenie, że jej członkami mają być eksperci z różnych dziedzin – społecznej, ekonomicznej, politycznej czy edukacyjnej – osoby, które na co dzień nie zajmują się badaniem kosmosu. Przypomnijmy, że Tomasz Rożek z wykształcenia jest fizykiem a z zawodu dziennikarzem zajmującym się edukacją i popularyzacją nauki.

Jak informuje portal „Nauka, to lubię” – pierwsze spotkanie grupy zaplanowano już na wrzesień.  Jej zadaniem będzie  określenie kierunku w jakim Europa powinna rozwijać technologie kosmiczne oraz jaka będzie jej rola w przyszłej eksploracji kosmosu.

źródło: Nauka to lubię

* Pełna nazwa wspomnianego w tekście gremium brzmi: Grupa Doradcza Wysokiego Szczebla ds. Ludzkiej i Robotycznej Eksploracji Kosmosu (High-Level Advisory Group for Human and Robotic Space Exploration for Europe – HLAG).

/W grafice wykorzystano zdjęcie z portalu Pixabay/