Zobacz czym oddychasz – kampania edukacyjna


Mieszkańcy Paniówek wkrótce będą mogli naocznie przekonać się jakim powietrzem oddychają - a to za sprawą nowatorskiej instalacji “oddychające płuca”, która stanęła dziś (piątek, 15 stycznia) przy starej szkole w Paniówkach.

Centralnym punktem instalacji jest makieta płuc, wykonana z białego materiału pochłaniającego pyły emitowane m.in. z kominów. Świeżo zainstalowane “płuca” są białe niczym śnieg. Jaki kolor będą miały za kilka dni lub za 2 tygodnie? O tym będzie można przekonać się odwiedzając to miejsce – zachęcamy i przypominamy, obok starej szkoły w Paniówkach.

“Oddychające płuca” trafiły do Paniówek w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Polskiego Alarmu Smogowego “Zobacz czym oddychasz”, wspieranej przez Gierałtowicki Alarm Smogowy oraz gminę Gierałtowice. Celem akcji z mobilną instalacją płuc jest zwiększenie świadomości mieszkańców na temat zanieczyszczenia powietrza i zachęcenie ich do wymiany starych kotłów grzewczych i pieców.

Paniówki są jedną z 18 miejscowości w Polsce, w których ta akcja jest prowadzona. W trakcie jej inauguracji obecni byli wójt gminy Leszek Żogała i lider Gierałtowickiego Alarmu Smogowego (GAS), Wojciech Szczypka. Wydarzeniem zainteresowały się lokalne media. W rozmowie z dziennikarzami, wójt Żogała poinformował, iż z około 3 tys. kotłów i urządzeń grzewczych funkcjonujących w gminie Gierałtowice, ponad połowa spełnia normy ekologiczne. Wymienić trzeba pozostałe. Rekordowym pod względem wymian był rok ubiegły, w którym wymieniono 219 tzw. “kopciuchów”. – Mam nadzieję, że obecny rok będzie równie udany w tym względzie – podkreślił wójt. Z kolei Wojciech Szczypka przypomniał o wysokich dotacjach do wymiany pieców, które można pozyskać także z rządowego programu “Czyste Powietrze”.

jm, foto: Jerzy Miszczyk