Życie zaczyna się na emeryturze

Współcześnie emerytura dawno przestała być czasem, gdy tylko odpoczywamy a za główną aktywność dziadków uważa się opiekę nad wnukami. To najwyższy czas by zmotywować się do podejmowania nowych wyzwań, realizowania pasji i zainteresowań, na które wcześniej nie było miejsca.

W Polsce w 1972 roku założono pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku pod nazwą Studium III Wieku. Do tej pory powstało w naszym kraju około 400 UTW. Ich celem jest przede wszystkim włączenie osób starszych do systemu kształcenia ustawicznego a także aktywizacja intelektualna, psychiczna i fizyczna słuchaczy. Uczestnictwo w szeregu różnorakich zajęć nie tylko jest szansą na zdobycie wiedzy ale pomaga „wyjść do ludzi” i zawrzeć nowe znajomości. Uaktywnienie daje poczucie komfortu, dbania o siebie i samorozwój – mimo upływającego czasu.

Kornelia Krzesińska z Chudowa 11 lat temu zaczęła uczęszczać na zajęcia UTW w Gliwicach, gdzie wśród szerokiej oferty wybrała malarstwo. Z wykształcenia jestem mgr biologii i zawodowo zajmowałam się jej nauczaniem w szkole średniej. Po przejściu na emeryturę pojawiło się więcej wolnego czasu do wykorzystania i realizacji marzeń. Przygoda ze sztuką, zmieniła moją codzienność i stała się pasją życia – wyjaśnia. Regularnie uczestniczy w zajęciach prowadzonych

w Pracowni Działań Artystycznych i Projektowych w Gliwicach. Na przestrzeni lat talent artystyczny zaowocował wieloma obrazami oraz udziałem w kilku wystawach zbiorowych. Podsumowaniem pracy była natomiast wystawa indywidualna, która odbyła się w październiku 2017 roku w Galerii PodCień Centrum Wystawienniczego Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Pyskowicach, gdzie pokazano ponad 40 jej prac.

Od dwóch lat pani Kornelia korzysta również z zajęć Gminnego Ośrodka Kultury w Gierałtowicach. Rozpoczęłam od kursu komputerowego, potem uczestniczyłam w warsztatach fotografii. Najbardziej zainteresowały mnie warsztaty pisania ikon, w których biorę udział już po raz drugi i mam nadzieję na tym nie zakończyć. Uczestnictwo w różnych formach zajęć pozwala poznać tajniki mniej znanych mi dotąd dziedzin życia. W tym czasie nawiązałam znajomości z wieloma ciekawymi ludźmi i kontakty z nimi bardzo sobie cenię – podkreśla.

Kornelia Krzesińska jest doskonałym przykładem aktywnej seniorki. Doskonale zdaje sobie sprawę, że rozwijanie się, chęć poznawania ludzi, miejsc i uczestnictwo w życiu kulturalnym i społecznym pozwala korzystać z życia w pełni i daje satysfakcję.

Na zdjęciach Kornelia Krzesińska i  wybrane obrazy jej autorstwa

/M M-B/