Kapłan godny upamiętnienia

Czy ks. Władysław Robota znajdzie się w Panteonie Górnośląskim? Mieszkańcy Gierałtowic oraz tutejsze organizacje uważają, że na to zasługuje…

Od lipca w Katowicach działa nowa instytucja kultury: Panteon Górnośląski. Powstał na pamiątkę 100. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski i pokazuje społeczne i gospodarcze bogactwo Ziemi Śląskiej. Historia ostatnich stu lat Górnego Śląska jest opisana poprzez sylwetki i osiągnięcia wybitnych postaci: ofiar walki z totalitaryzmami, ludzi nauki, kultury i sportu, powstańców śląskich, ludzi międzywojnia, społeczników i polityków, wybitnych duchownych i świętych. To właśnie wyjątkowe osoby są największą wartością tej ziemi.

Lista osób upamiętnionych w Panteonie Górnośląskim nie jest zamknięta. Mieszkańcy Gierałtowic czynią starania, aby w tym gronie znalazło się miejsce dla śp. ks. Władysława Roboty. Parafianie zapamiętali go jako gorliwego kapłana i wielkiego patriotę zaangażowanego w sprawy społeczne, kulturowe i narodowościowe. Pamięć o nim jest zawsze żywa.
Panteon Górnośląski mieści się w podziemiach archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Członkowie i sympatycy Koła Związku Górnośląskiego w Gierałtowicach odwiedzili to wyjątkowe miejsce w sierpniu i zachęcają do zwiedzania wszystkich zainteresowanych historią naszej małej ojczyzny.

Janina Rożek

Fotografie z archiwum Parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Gierałtowicach