Piękna „Cecylia” w koralach

Nabożeństwo w intencji chórzystów i wzruszająca akademia z ich udziałem były kulminacją obchodów 35-lecia chóru „Cecylia” w Paniówkach. Ten lubiany i ceniony zespół świętuje w tym roku koralowy jubileusz.

22 listopada msza święta w kościele pod wezwaniem św. Urbana w Paniówkach była wspólną modlitwą w intencji śpiewaków „Cecylii”.
Scaleni tym duchowym przeżyciem chórzyści kontynuowali uroczystości – wraz z gośćmi – wieczorem w pobliskiej szkole. Bo też było i jest co świętować. Choć tradycje śpiewacze w Paniówkach sięgają stulecia wstecz, to dopiero zrodzona w latach 80. „Cecylia” okazała się godną i trwałą kontynuatorką chóralnego zaczynu przodków. Chór, obecnie pod przewodnictwem prezes Stefanii Rudnik, zapisuje się złotymi zgłoskami na kartach historii swojej miejscowości, sławiąc zarazem całą gminną społeczność. Na tę nieocenioną wartość dla całego lokalnego środowiska zwracali uwagę goście, wśród nich reprezentujący samorząd zastępca wójta gminy Gierałtowice Roman Włodarz. Kulturotwórczą rolę chórzystów społeczników podkreślił Ryszard Buczek, prezes Gliwicko-Zabrskiego Okręgu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Podobnego, bardzo dobrego, zdania o „Cecylii” byli wszyscy uczestnicy jubileuszowej uroczystości. A ta była – jakże by inaczej – okraszona pięknym śpiewem. Chór-jubilat zaprezentował utwory znane i lubiane (m.in. „Lorelai”, „Przyjaźń, o bracia”) – pod dyrekcją Beaty Stawowy i przy akompaniamencie Rafała Majowskiego. Zebrał gromkie, jak najbardziej zasłużone, brawa. Podobnie jak i soliści – Jerzy Janoszczyk (m.in. aria Skołuby ze „Strasznego Dworu” S. Moniuszki) i Patrycja Cempulik-Włodarz (m.in. „Think of Me” z musicalu „Upiór w operze” A. L. Webbera). Cały jubileuszowy koncert poprowadziła – ze swadą i subtelnym wyczuciem – Joanna Musioł. Zasługi zespołu i chórzystów zostały dostrzeżone i docenione przez Polski Związek Chórów i Orkiestr. Świadectwem tej wysokiej oceny były liczne wyróżnienia. Prezes Buczek osobiście pogratulował i wręczył dwudziestce śpiewaków odznaki honorowe, nadane przez Zarząd Główny Śląskiego ZChiO w Katowicach. Co więcej, Złotą Odznaką Honorową został też uhonorowany sztandar Chóru Mieszanego „Cecylia”. 35 lat to godny podziwu i szacunku jubileusz. Będący w tym „kwiecie wieku” chór z sentymentem spogląda w przeszłość, ale też nie kryje nadziei na równie ciekawą przyszłość. Wiarę tę pokłada w sile pieśni. „Przyjaźń, o bracia, niech wiąże nas. W śpiewach wesołych czcijmy ją wraz” – zachęcają do wspólnego śpiewania chórzyści „Cecylii”…

/bw/ Foto: Piotr Rychlewski