Atrakcyjna Zielona Sfera

Od piątku, 30 listopada, uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyszowicach mogą oficjalnie korzystać z Zielonej Sfery – nowoczesnej pracowni przyrodniczo-ekologicznej

Nowe i funkcjonalne meble, sprzęt multimedialny, pomoce dydaktyczne – wszystko pachnące świeżością i na miarę XXI wieku. Wiwarium, miniszklarnie, mikroskopy, globusy, mapy, modele komórek, plansze interaktywne, programy, wizualizer, aparat fotograficzny, a nawet… miernik zanieczyszczenia powietrza. Do tego kącik laboratoryjny, pozwalający przeprowadzać eksperymenty przyrodnicze i ekologiczne. Zamontowana została fototapeta, grafiki i naklejki podłogowe w postaci dydaktycznej gry.

W pracowni odbywają się zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne z przyrody, geografii, biologii. Fascynujące, bo w tak atrakcyjnej Zielonej Sferze nie sposób się nudzić.

Otwarcie miało uroczysty charakter. Wraz z uczniami i pedagogami radość i satysfakcję podzielali goście, wśród których byli: wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, posłowie Piotr Pyzik i Barbara Dziuk, wicekurator oświaty w Katowicach Dariusz Domański oraz prezes Tomasz Bednarek i Adam Lewandowski z zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Honory gospodarzy czynili pospołu dyrektor placówki Aleksander Jendryczko i wójt gminy Gierałtowice Leszek Żogała.

Zielona Sfera powstała dzięki dotacji WFOŚiGW w ramach konkursu pt. „Zielona Pracownia” (w sumie szkoła pozyskała 36,5 tys. zł, dokładając też 6,4 tys. zł ze środków własnych). Aby osiągnąć wymarzony efekt, konieczne było przeprowadzenie prac remontowo-budowlanych i gruntownej modernizacji.

– Utworzenie pracowni przyczyni się do wzrostu zainteresowania przyrodą i zainspiruje dzieci do poznawania i podejmowania działań na rzecz środowiska naturalnego – nie mają wątpliwości przedstawiciele Funduszu.

Słowa te potwierdza kierownictwo szkoły – dyrektor Jendryczko i wicedyrektor Violetta Kunkiewicz.

– W tym miejscu uczniowie mogą nie tylko pogłębiać wiedzę, ale też rozwijać swoje pasje – zapewniają zgodnie.

Pracownia będzie bardzo intensywnie użytkowana. Przewiduje się, że co miesiąc odbędzie się tu około 140 godzin lekcyjnych.

/bw/

Foto: Bogusław Wilk