Drugie życie wystawy

W lipcu tego roku Gminny Ośrodek Kultury w Gierałtowicach zrealizował z dużym powodzeniem warsztaty stroju ludowego, którym towarzyszyła wystawa strojów regionalnych oraz dawnej fotografii. Dzięki współpracy z Regionalnym Instytutem Kultury z Katowic, każde zdjęcie zostało opatrzone komentarzem autorstwa Małgorzaty Pietrzak- specjalisty ds. Wydawnictw i Archiwizacji. Barwne opisy pięknie uzupełniały historyczne portrety osób z terenów gminy Gierałtowice.

Już po zakończeniu warsztatów przez cały okres wakacji można było wystawę oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury. Wydarzenie było pomyślane jako jednorazowe i kiedy wydawało się, że temat został wyczerpany bardzo miłym zaskoczeniem było „zaproszenie” naszej wystawy do Starostwa Powiatowego w Gliwicach. Jeszcze większym zaskoczeniem i jeszcze większą radość sprawił nam telefon z Toszka z kolejną prośbą o udostępnienie wystawy. Cieszymy się, że nasz pomysł i nasza praca została nie tylko zauważona ale doceniona – podkreśla Dyrektor GOK Piotr Rychlewski.

Fotografie można oglądać w Starostwie Powiatowym w Gliwicach do połowy listopada, następnie zostaną przewiezione do Centrum Ekspozycji Historycznych Wieża Zamkowa na Zamek w Toszku.

Zainteresowanie z jakim spotkały się zarówno warsztaty jak i wystawa bardzo wyraźnie pokazuje jak istotny jest temat regionalizmu. Mamy świadomość miejsca, w którym żyjemy oraz wynikających z tego obowiązków wobec przyszłych pokoleń. Chcielibyśmy przygotować kolejne warsztaty. Dodatkowo od jakiegoś czasu pracujemy nad projektem łączącym elementy rękodzieła oraz regionalizmu – przygotowujemy się do wykonania lalek w stroju regionalnym – dodaje Piotr Rychlewski.

GOK każdego roku wprowadza nowe zajęcia, warsztaty i rozszerza swoją ofertę nie tylko dla dzieci ale i dorosłych. Mając pełną świadomość, iż jednym z celów instytucji kultury jest pielęgnowanie i popularyzowanie tradycji.

/M M-B/