Gorczycki mógł się podobać…

Za nami XXIX już edycja Koncertu Pieśni Sakralnych im. ks. G.G. Gorczyckiego. Organizatorzy zadbali o dużą różnorodność programu, tak by każdy widz i słuchacz mógł znaleźć dla siebie jakąś muzyczną perełkę.

Wydarzenie odbyło się w niedzielę, 23 kwietnia, stałym miejscu – w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Gierałtowicach. Nowością było zaproszenie do udziału Kwartetu Smyczkowego Miasta Ogrodów z Katowic. Akompaniował on Magdalenie Stawowy (śpiew) w utworze Cesara Franka – „Panis Angelicus”. Solo zaśpiewali także Błażej Czech „One Thing I know” oraz Piotr Marcol „You raise Me Up”, z akompaniamentem organowym Mirosława Marcola.

Była też okazja posłuchać zupełnie młodych wykonawców z zespołu dziecięco-młodzieżowego Uskrzydleni, działającego przy miejscowej parafii. Natomiast stałymi wykonawcami, w całej historii koncertów im. Gorczyckiego, są chóry działające w gminie Gierałtowice. Tym razem chór Skowronek z Gierałtowic, Słowik z Przyszowic, Bel Canto z Chudowa i Cecylia z Paniówek połączyły siły, śpiewając wspólnie pod batutą Beaty Stawowy.

Dodajmy, iż wszyscy wykonawcy koncertu zostali ciepło przyjęci przez publiczność i nagrodzeni gromkimi brawami. Należy podkreślić, iż na widowni nie zabrakło osób niezwykle ważnych dla śląskiego życia muzycznego, obecni byli m.in. dyrektorka artystyczna ŚZChiO, prof. Iwona Melson oraz prezes Okręgu Gliwicko-Zabrskiego ŚZChiO, Ryszard Buczek. Natomiast prezeska ŚZChiO, Weronika Czech, tym razem zajęta była śpiewaniem wespół z chórzystami Skowronka.

Koncert z mikrofonem w dłoni poprowadziła Karolina Kopacz. Tegoroczną jego edycję wspólnymi siłami zorganizowali: Chór Skowronek z Gierałtowic, Gmina i GOK w Gierałtowicach oraz Parafia MB Szkaplerznej.