Krakowianie docenili ceramikę z Paniówek

Kolejne laury dla uzdolnionych plastycznie uczennic SP im. Jana Pawła II w Paniówkach. Tym razem spłynęły z Krakowa, z XI Międzynarodowego Konkursu Plastycznego - Przyroda w Kolorach 2021. Zgarnęły je: Lena Jop (10 lat) - II nagroda i Julia Nocoń (11 lat) - wyróżnienie.

Obie uczennice wykonały na konkurs prace ceramiczne. I w tej kategorii były oceniane. Lena swoją błękitną wizję „Przyrody w Kolorach” wykonała i wypaliła w piecu ceramicznym pod opieką nauczycielki miejscowej szkoły, Agnieszki Falkowskiej. Natomiast Julia przy tworzeniu żółtej lilii, mogła liczyć na pomoc i opiekę Małgorzaty Kozik.

Nagrody zdobyte w Krakowie mają swoją wymowę. Wiadomo, miasto to od ponad 400 już lat nie jest stolicą Polski, ale kulturalną i artystyczną pozostało bodaj do czasów współczesnych. Konkurs, na którym talenty plastyczne uczennic z Paniówek zostały dostrzeżone i nagrodzone, zorganizował już po raz jedenasty krakowski Młodzieżowy Dom Kultury mieszczący się przy ul. Grunwaldzkiej. W jury zasiedli artyści plastycy: Piotr Lutyński – artysta malarz, rzeźbiarz (przewodniczący), Andrzej Łazarz – artysta malarz, Jacek Pasieczny – artysta malarz, wykładowca akademicki i Monika Ćwik – kierowniczka Działu Artystycznego krakowskiego MDK.

Jurorskie gremium na nudę nie narzekało, bowiem pod jego ocenę poddano aż 1048 prac, które wpłynęły na konkurs – najwięcej przesłano ich z Polski i Chin. Oceniano je w czterech podstawowych kategoriach: malarstwo i rysunek, formy przestrzenne, fotografia i ceramika, w której tak pięknie zaprezentowały się uczennice z Paniówek.

jm, foto: arch. SP w Paniówkach