Uczniowie z Paniówek laureatami Konkursu Wiedzy o Chorwacji

Kolejna dobra informacja dotarła do nas z Paniówek - uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II zdobyli III nagrodę w Konkursie Wiedzy o Chorwacji. Konkurs ten organizowany jest przez Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie i od lat cieszy się prestiżem i dużą popularnością.

Wyniki ogłoszono 21 kwietnia. Jury, w którym zasiedli przedstawiciele Konsulatu, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Kuratorium Oświaty w Katowicach, oceniło prace multimedialne nadesłane przez 56 szkół podstawowych z województwa śląskiego. A oto werdykt (w nawiasie podajemy liczbę punktów zdobytych przez szkoły):

1. Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Bieruniu (24)
2. Szkoła Podstawowa nr 22 im. Juliusza Słowackiego w Katowicach (23)
3. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Paniówkach (22)

Na sukces szkoły z Paniówek zapracowali uczniowie klasy 7b: Jakub Burak, Nelly Kurzepa, Emilia Nocoń, Bianka Wyrobek i Hania Zaczyk. Przy produkcji i montażu prezentacji otrzymali cenne wsparcie pedagogów swojej szkoły: wicedyrektor Kariny Karcz oraz Łukasza Nowaka.

Jak dowiedzieliśmy się nagrodzona praca opisuje historię Chorwacji – od starożytnego dziedzictwa kulturowego do czasów współczesnych. Ilustrowana jest między innymi zdjęciami wykonanymi przez uczniów i nauczycieli oraz rysunkami Bianki Wyrobek. – Filmowaliśmy proces rysowania – informuje Karina Karcz – dzięki temu widzowie mogą zobaczyć kadry z powstawania plastycznej wizji znanych zabytków i miejsc. Uczennica narysowała między innymi: sfinksa z Puli, Stradum – główną ulicę Dubrownika oraz uszkodzoną w trakcie ostatniej wojny wieżę ciśnień w Vukowarze, która została zachowana jako symbol konfliktu zbrojnego i wojny domowej, ku przestrodze dla przyszłych pokoleń.

jm, foto: Karina Karcz