Na powstańczą nutę …

Pieśni powstańcze, ale też i patriotyczne, znane w całej Polsce, a także wiersze K. K. Baczyńskiego wypełniły koncert, który odbył się w piątek, 20 maja, w auli przyszowickiego Zespołu Szkolno Przedszkolnego.

Pierwotnie wydarzenie zaplanowano na rok ubiegły, by uczcić 100. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. Pandemia pokrzyżowała te plany, warto było jednak poczekać okrągły rok. Spotkanie z pieśnią powstańczą dostarczyło wielu nie tylko muzycznych wzruszeń. Postarali się o nie chóry, soliści i uczniowie deklamujący wiersze.

Gromkie brawa zebrał Chór Dziecięcy Szkoły Podstawowej w Przyszowicach, pod dyrekcją Adriana Kopacza. Dzieci wykonały wiązankę pieśni kojarzonych z walkami o niepodległość, m.in.: „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Pierwsza Brygada”. Szczególnie ten ostatni utwór zrobił olbrzymie wrażenie – podkreślali wzruszeni słuchacze. Na gitarze akompaniował Adrian Kopacz, na organach elektronicznych dyrektorka przyszowickiego ZSP, Barbara Jałowiecka-Cempura.

Nie obyło się bez występu połączonych chórów z gminy Gierałtowice – Słowika z Przyszowic, Skowronka z Gierałtowic, Bel Canto z Chudowa i Cecylii z Paniówek – pod batutą Beaty Stawowy. Wspólnie wyśpiewali utwory wykonywane przy wyjątkowo uroczystych okazjach – „Hymn Województwa Śląskiego”, „Hymn Polski”, „Boże coś Polskę”, a w finale „Modlitwę o pokój” – gliwickiego kompozytora Norberta Blachy. – Wymowa tego utworu jest szczególnie aktualna w dzisiejszych czasach – zauważyła prowadząca koncert Justyna Karwat. Akompaniowała Barbara Jałowiecka-Cempura.

Solo w „Spotkaniu z pieśnią powstańczą” wystąpili Szymon Musioł (solista Słowika) i Jerzy Janoszczyk (solista Cecylii), przypominając piękne śląskie pieśni: „Idą powstańcy znów na bój”, „Od Bytomia bita droga”. Ciekawym uzupełnieniem przyszowickiej imprezy okazały się wspaniałe wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, deklamowane przez uczniów miejscowej szkoły: Maję Pytel, Oliwię Kowol i Pawła Wróblewskiego.

Po części artystycznej, wykonawcy obdarowani zostali pamiątkowymi dyplomami, które wraz z gratulacjami złożyli na ich ręce wójt gminy Leszek Żogała oraz dyrektor GOK, Piotr Rychlewski. Imprezę wspólnymi siłami zorganizowali: ZSP w Przyszowicach, chór Słowik z Przyszowic i GOK w Gierałtowicach. Z roli konferansjerów znakomicie wywiązali się Justyna Karwat i Szymon Musioł.

Warto zauważyć, iż wartością nie do przecenienia tego wydarzenia był wspólny w nim udział przedstawicieli kilku pokoleń mieszkańców naszej gminy.

jm, fot. J. Miszczyk