Nasza młodzież w gronie najlepszych polskich filatelistów

W niedzielę, 3 czerwca, w Zabrzu rozstrzygnięto FINAŁ 56. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego. Potwierdził on przynależność młodych filatelistów z gminy Gierałtowice do krajowej czołówki.

 Najlepiej z nich spisał się Krzysztof MANIURKA – uczeń 7 klasy SP z Paniówek, który zajął II miejsce w grupie wiekowej 13-15 lat. Natomiast Katarzyna ADAMCZYK z Gierałtowic sklasyfikowana została na III miejscu w grupie uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dla Krzysztofa był to już czwarty finał tego prestiżowego konkursu, a trzeci w którym stanął na podium. Z kolei Katarzyna wystąpiła w finale już po raz ósmy!

W Zabrzu rywalizowali także Dominik ADAMCZYK ze SP w Gierałtowicach – VI miejsce w grupie 13-15 lat oraz debiutantka, Natalia NICZYPORUK ze SP w Paniówkach – XI miejsce w grupie 6-12 lat. Opiekunem i mentorem naszych filatelistów był Kazimierz TYC – pasjonat filatelistyki i nauczyciel w ZSP w Paniówkach.

Warto podkreślić, iż konkurs jest prestiżowym sprawdzianem wiedzy filatelistycznej i tematycznej. Uważany jest także za nieoficjalne mistrzostwa Polski w filatelistyce młodzieżowej. Nic więc dziwnego, że do Zabrza przyjechali pasjonaci z tak odległych regionalnych centrów filatelistycznych jak: Szczecin, Gdańsk, Rzeszów, Poznań, Zielona Góra, Toruń, Warszawa i tych nieco bliżej położonych – Wrocław, Kielce, Kraków.

Uroczyste podsumowanie wydarzenia odbyło się w zabrzańskim hotelu Alpex, tuż po zakończeniu ścisłego finału. Zwycięzcom i uczestnikom gratulowali oraz wręczali trofea i nagrody m.in.: Henryk Monkos – prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Filatelistów, Jan Duer – prezes Oddz. Zabrze PZF, Barbara Dziuk – posłanka na Sejm RP, Joachim Bargiel – wójt gminy Gierałtowice oraz Urszula Koszutska – radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Tytułem tegorocznej edycji konkursu była „Turystyka przemysłowa Górnego Śląska”, co oznacza, że uczestnicy poza wiedzą filatelistyczną, musieli wykazać się także znajomością tematu przewodniego. Nieprzypadkowo 56. finał rozegrano w Zabrzu – mieście posiadającym liczne zabytkowe obiekty przemysłowe, pieczołowicie odrestaurowane i udostępnione turystom. Do najciekawszych z nich należy z pewnością kopalnia GUIDO, w której – 320 metrów pod ziemią – odbyło się oficjalne otwarcie konkursu. 

/JM/