Nowoczesna Biblioteka bliżej czytelnika

W dniach 8-15 maja Gminna Biblioteka Publiczna w Gierałtowicach brała udział w XIX Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek tym razem wydarzenie to odbywało się pod hasłem „Świat w jednym miejscu”.

Cały tydzień w ramach akcji odbywały się lekcje biblioteczne dla dzieci szkolnych i przedszkolnych. Tematyka była dostosowana do wieku dzieci, w trakcie spotkań uczestnicy zapoznawali się z miejscem jakim jest biblioteka, dowiedzieli się jak powstała książka: od tablic glinianych poprzez pismo klinowe aż do książki drukowanej. Skąd wzięło się powiedzenie „ przeczytać książkę od deski do deski” I najważniejsze co należy zrobić by zostać czytelnikiem – relacjonuje Teresa Antoszewska pracownik gierałtowickiej fili Gminnej Biblioteki Publicznej  w Gierałtowicach.

Należy podkreślić, iż GBP w Gierałtowicach idzie z duchem czasu i unowocześnia się oczywiście z korzyścią dla czytelników. Oprócz możliwości wypożyczenia tradycyjnej książki od dłuższego czasu można również pobrać kody na platformę Legimi i korzystać z czytników e-booków. Oferta ta poszerzyła się w maju o Empik Go czyli darmowe kody i możliwość korzystania z e-booków, audiobooków i podcastów na czytniku lub telefonie. Jest to inicjatywa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Już teraz czytelnicy filii w Chudowie, Gierałtowicach i Paniówkach mają możliwość założenia konta online, w Przyszowicach ta forma będzie dostępna od 1 czerwca. Każdy kto wypełni formularz dostępny w bibliotece otrzyma kartę biblioteczną i będzie mógł korzystać z dobrodziejstw jakie niesie za sobą konto online. Na konto logujemy się przez stronę www.biblioteka.gieraltowice.pl  W ten sposób czytelnik sam sprawdza stan konta, termin oddania książek a nawet może dokonać prolongaty,  czyli przedłużyć termin zwrotu książki o kolejne 30 dni. Konto umożliwia także zamówienie lub zarezerwowanie książki, jeśli jest tymczasowo wypożyczona. Strona biblioteki zawiera również zakładkę katalog, gdzie czytelnicy zapoznają się z ofertą biblioteczną – dodaje Teresa Antoszewska.

/M M-B/

foto: Mirosława Mirańska-Baraniuk