Przyszowiczanki ratują Australijczyka

17-letnia Agata Pilny z Przyszowic, i jej mama Anna, nie zawahały się podjąć działań, dzięki którym uratowano niedoszłego samobójcę z Perth w Australii.

Początek tego zdarzenia miał miejsce w internecie. W niedzielę, 14 maja, nastolatka z Przyszowic, korzystająca z komunikatora internetowego w zamkniętej grupie wsparcia online, natrafiła na dramatyczny wpis jednej z uczestniczek czatu – Australijki. Kobieta ta ujawniła, iż właśnie dowiedziała się o zamiarze młodego człowieka, także Australijczyka, który chce targnąć się na swoje życie. Podkreśliła przy tym, że „nie ma czasu do stracenia”, „liczy się każda minuta”.

Nastolatka z Przyszowic natychmiast powiadomiła o tym swoją mamę. Ta nie zawahała się i zadzwoniła na Komisariat Policji w Knurowie. Mundurowi nie zlekceważyli informacji i błyskawicznie przystąpili do działania. Jak podaje KMP w Gliwicach – Wydano dyspozycję kryminalnym, którzy w trybie natychmiastowym zebrali informacje o szczegółach rozmowy internetowej oraz wszelkie możliwe dane, jak numery IP, pseudonimy i adresy. Następnie poinformowali Biuro Współpracy Międzynarodowej Komendy Głównej Policji w Warszawie, skąd błyskawicznie skontaktowano się z policją australijską w Canberze. Pozostawało tylko czekać na informację zwrotną.

Finał akcji okazał się szczęśliwy. Australijscy policjanci dotarli na czas do wytypowanego mieszkania w rejonie miasta Perth, gdzie zastali nastolatka w skrajnym zagrożeniu życia. Udzielili mu pierwszej pomocy, po czym przekazali pogotowiu ratunkowemu. Dzięki odwadze i zdecydowanej postawie kobiet z Przyszowic, chłopak przeżył.

opr. j, źródło: KMP w Gliwicach