Śląscy SKACIŚCI walczyli o Puchar Gminy Gierałtowice

Zawody odbyły się w sobotę, 8 grudnia, w gościnnych murach remizy przyszowickich strażaków. W 76-osobowej stawce graczy znalazło się wielu wytrawnych i utytułowanych skacistów, m.in. aktualny wicemistrz Polski Henryk Jakubczak z RSM Ruda Śląska. Nie on jednak najlepiej zbierał lewy.

 

Losy Pucharu ważyły się do ostatniego rozdania. Ostatecznie trofeum to zdobył Wiesław Maciaszek z klubu POKÓJ Ruda Śląska, wygrywając turniej wynikiem 3102 punkty. Niewiele mniej, bo 3095 pkt., ugrał drugi na podium Edward Wycisło z Szombierek Bytom. Miejsce trzecie zajął reprezentant gospodarzy – Piotr Magner,  z wynikiem 2684 pkt.

Trójka ta odebrała puchary z rąk wójta gminy Leszka Żogały, który nie omieszkał podziękować wszystkim uczestnikom za grę wpisaną od pokoleń w śląską tradycję. Zwycięzcom gratulowali również członkowie Zarządu Sekcji Skata Jedności i jednocześnie PZSkat: Janusz Papkala i Tadeusz Żogała, pełniący w turnieju obowiązki arbitrów.

Skat to dyscyplina zdominowana przez mężczyzn, tym bardziej należy podkreślić dobrą grę jedynej kobiety – Jolanty Wodarskiej z klubu TUZY Halemba Ruda Śląska. Pani Jolanta w klasyfikacji generalnej zajęła 18. miejsce, zostawiając w polu wielu nietuzinkowych skacistów. 
Zainteresowanie wzbudziła gra Marka Błaszczyka, dotychczas uczestniczącego w wielu imprezach sportowych w roli sponsora, bądź przedstawiciela samorządu gminy – wręczającego nagrody. Tym razem zagrał, zajmując 37. miejsce.

/J M/