„Sól Dębieńska” – po sąsiedzku

Mało, kto wie, że jednym z największych producentów jadalnej soli ważonej w Polsce jest Jastrzębska Spółka Węglowa. „Sól Dębieńska” zyskała uznanie zarówno polskich smakoszy jak również konsumentów w Belgii, Czechach, Słowacji i Austrii.

Historia „Soli Dębieńskiej” sięga 1974 roku, kiedy to został oddany do ruchu Zakład Odsalania Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach. Produkcja soli realizowana jest tam poprzez proces przetwarzania solanek uwalnianych z górotworu w trakcie prowadzenia robót górniczych w KWK Budryk oraz solanek gromadzących się w wyrobiskach byłej KWK Dębieńsko. Dzięki temu unika się odprowadzania do rzeki Bierawki silnie zasolonych wód, odpompowywanych z rejonów górniczych, przy jednoczesnym otrzymywaniu wysokojakościowej soli warzonej. Podstawą tego procesu jest unikatowa na skalę europejską technologia opracowana w USA i Szwecji. Jeżeli do tego dodamy bogate, ponad 45 letnie doświadczenie to otrzymujemy sól warzoną spożywczą o najwyższej jakości.

Obecnie ZOD należy do Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej i Rekultywacji, wchodzącego w skład Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Troska o środowisko naturalne zawsze była jednym z priorytetów JSW, a system odsalania chroniący nasze rzeki przed nadmiernym zasoleniem jest jej istotnym elementem – oświadczył Jan Przywara Prezes Zarządu PGWIR

Solanki w pierwszej fazie są oczyszczane przez wieloetapową filtrację, następnie zatężane przy pomocy filtrów odwróconej osmozy. Wszystko kończy się procesem wyparnym, krystalizacją oraz suszeniem. Zastosowana technologia pozwala zachować w składzie soli warzonej pożądane mikroelementy i minerały, takie jak magnez czy wapń. Stała granulacja i niski poziom wilgotności eliminuje konieczność stosowania chemicznych środków antyzbrylających, bez wpływu na długość jej przechowywania.

Sól posiada atest soli spożywczej, dopuszczonej do obrotu handlowego, wydany przez Państwowy Zakład Higieny oraz Państwowego Inspektora Sanitarnego. W 2018r. „Sól Dębieńska” otrzymała Certyfikat Jakości i tytuł TOP PRODUKT oraz godło promocyjne Doceń Polskie®.

Rocznie Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji przetwarza 1,6 mln m3 solanek produkując około 70 tyś. ton soli spożywczej. Większość trafia na nasze stoły w przyprawach lub przetworach mięsnych i warzywnych największych polskich producentów. Jedynie część produkcji przeznaczona jest do wytworzenia tabletki solnej używanej do uzdatniania wody jak również w domowych zmywarkach.

Delektując się smakiem potraw niewiele osób ma świadomość, że używa w kuchni soli otrzymanej z solanek kopalnianych. To doskonały przykład tego, że działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) dotyczące ochrony środowiska naturalnego mogą osiągnąć komercyjny sukces, a ekologia i biznes mogą się doskonale uzupełniać – podsumował Jan Przywara Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Wodnej i Rekultywacji.

/źródło – JSW/