Tablica wyników dla ZSP Gierałtowice

Czerpać wiedzę ze szkoły fajna sprawa, ale zrobić coś dla niej jest jeszcze bardziej satysfakcjonujące. Dwóch członków Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie (knei.pl) podjęło wyzwanie zaprojektowania, wykonania i oprogramowania tablicy wyników dla Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Gierałtowicach, którego są absolwentami. Mowa o Adamie Maciuga i Mateuszu Lamla aktualnie uczniów szkół średnich, których umiejętności pozwoliły na wykonanie takiego projektu.

Początkiem listopada nastąpiło oficjalne przekazanie tablicy, którą odebrała pani wicedyrektor Dorota Jęchorek.   – Na taką profesjonalną tablicę wyników długo czekaliśmy – nauczyciele i uczniowie. Jest to dla nas sprzęt, który uatrakcyjnia zajęcia lekcyjne i bardzo przydaje się podczas gminnych rozgrywek sportowych. Cieszymy się tym bardziej, że wykonali ją nasi absolwenci gimnazjum – Mateusz i Adam. – mówi Urszula Cieślik, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gierałtowicach.

Prace związane z tablicą obejmowały cały zakres jak dla profesjonalnego inżynierskiego projektu. Należało zaprojektować od podstaw układ elektroniczny oraz wykonać skomplikowaną sieć połączeń modułów diod LED. Całością zarządza mikrokontroler, którego oprogramowanie także napisali Adam i Mateusz – mówi Donat Dubiel, opiekun Koła – Kolejnym elementem było napisanie aplikacji sterującej tablicą, by każdy z uprawnionych nauczycieli mógł obsługiwać tablicę ze swojego smartfonu w czasie zajęć wychowania fizycznego, czy też wydarzeń sportowych. Tablica ma kilka różnych trybów pracy. Oprócz podstawowych dyscyplin jakimi są piłka nożna, siatkówka i koszykówka, istnieje także tryb uniwersalny możliwy do wykorzystania podczas gry np. w popularne „Dwa ognie” – mówi Mateusz – mamy nadzieję, że tablica będzie służyła wiele lat
Choć tablica wykorzystuje oszczędne diody LED, to zadbaliśmy także o jej jeszcze większą ekologiczność – dodaje Adam – tablica wyłącza się automatycznie po okresie 15 minut jej nieużywania pozostawiając włączone tylko wyświetlacze z bieżącym czasem, a w nocy dodatkowo zmniejsza intensywność świecenia do minimum. W tym czasie tablica zużywa mniej prądu niż przeciętny telewizor w trybie czuwania.

Aktualnie Adam i Mateusz opracowują system monitoringu osób leżących dla Domu Pomocy Społecznej w Knurowie. To bardzo ważny projekt, który ma zwiększyć potencjał opiekuńczy ośrodka poprzez ułatwienie opiekunom pracy z osobami leżącymi – relacjonuje Donat Dubiel, opiekun Koła – Adam i Mateusz są świadomi, że projekt ten jest bardzo oczekiwany przez personel DPS-u. Takie projekty wymagają sponsorów, którzy finansują zakup części elektronicznych. W przypadku tej tablicy była to gliwicka firma technologiczna Aiut Sp. z o.o., bez której wsparcia finansowego tablica by nie powstała, za co serdecznie niniejszym dziękujemy – podkreśla opiekun Koła – Zapraszamy młodzież od 5 klasy szkoły podstawowej do 3 roku studiów. Mamy tysiące pomysłów na kolejne projekty!

 

/Źródło, zdjęcie – Koło Naukowe Elektroniki i Informatyki w Knurowie/