Widać różnicę? …

Widoczne na zdjęciu płuca - białe i czarne - to ta sama makieta zainstalowana w Paniówkach. Zdjęcie białych pochodzi z dnia, w którym zostały zainstalowane (15 stycznia), kolejną fotografię wykonaliśmy zaledwie 6 dni później (21 stycznia). Czy widać różnicę ?

Przypominamy – “Oddychające płuca” trafiły do Paniówek w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Polskiego Alarmu Smogowego “Zobacz czym oddychasz”, wspieranej przez Gierałtowicki Alarm Smogowy oraz gminę Gierałtowice. Celem akcji z mobilną instalacją płuc jest zwiększenie świadomości mieszkańców na temat zanieczyszczenia powietrza i zachęcenie ich do wymiany starych kotłów grzewczych i pieców.

Centralnym punktem instalacji jest makieta płuc, wykonana z białego materiału pochłaniającego pyły emitowane m.in. z przydomowych kominów. Świeżo zainstalowane “płuca” były białe niczym śnieg. Jaki kolor mają po 6 dniach oddychania miejscowym powietrzem – widać na zdjęciu. W tym miejscu można pokusić się o analogię do naszych płuc i tego czym oddychamy.
jm
Foto: Jerzy