Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe – mamy laureatów i finalistów!

Znamy wyniki Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych (WKP). Jak wypadli uczniowie naszych podstawówek? Zdobyli w sumie 21 tytułów, w tym 5 najcenniejszych - laureata! Największą liczbą laureatów i finalistów może pochwalić się podstawówka z Paniówek. Natomiast rekordzistą indywidualnym został Piotr Żogała ze SP w Przyszowicach, który zgarnął aż trzy tytuły.

Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe od lat cieszą się zasłużonym prestiżem i należą do najtrudniejszych, bo aż trzystopniowych sprawdzianów wiedzy – rozgrywane są na etapach: szkolnym, rejonowym i wojewódzkim. Organizowane są w całym kraju przez kuratoria oświaty. Dotarcie do finału wojewódzkiego, to bez wątpienia duży sukces, a zdobycie w nim tytułu laureata jest nie lada wyczynem – by go uzyskać należy rozwiązać co najmniej 90 procent konkursowych zadań. Dodajmy, że laureaci WKP są w sposób uprzywilejowany traktowani w procesie rekrutacji do szkół średnich. To zrozumiałe – każda szkoła chce mieć w swoich szeregach jak najwięcej mądrych uczniów.

Kto został laureatem, a kto finalistą? Oto lista uczniów z naszej gminy.

Indywidualnie najbardziej utytułowanym okazał się Piotr Żogała ze SP im. Karola Miarki w Przyszowicach. Piotr osiągnął potrójny sukces – został laureatem z fizyki (nauczyciel prowadzący – Aleksander Jendryczko) oraz finalistą z matematyki (nauczyciel prow. – Maria Mąka) i geografii (nauczyciel – Eryka Dymarz). Dodajmy, iż uczeń dobrze godzi naukę z wyczynowym uprawianiem sportu (jest m.in. członkiem Kadry Polski Juniorów w Pływaniu). Także Kinga Lokwenc, ze SP w Przyszowicach, udanie wystąpiła w WKP, zdobywając tytuł finalistki z biologii (nauczyciel prowadzący – Eryka Dymarz).

Największą liczbą laureatów i finalistów może pochwalić się SP z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Paniówkach. Troje uczniów tej placówki zdobyło tytuły laureatów. To Hanna Grela i Laura Nocoń, które sięgnęły po laur z biologii (nauczyciel prowadzący – Karina Karcz) oraz Adrian Gburek z języka angielskiego (nauczyciel – Marzena Wyrobek). Finalistami zostali: Laura Nocoń z języka polskiego (nauczyciel – Bożena Benson), Michał Jelonek z języka angielskiego (nauczyciel – Marzena Wyrobek), Jakub Gruca z chemii (nauczyciel – Ewa Zmarzły), Zofia Łysik z historii (nauczyciel – Celina Widuch) oraz Jakub Burak, Maria Kozik, Magdalena Kruszyna i Seweryna Majka z biologii (nauczyciel – Karina Karcz).

Powody do dumy ma również SP im. Witolda Budryka w Chudowie. Uczennica tej placówki, Patrycja Gabor, została laureatką WKP z języka niemieckiego (nauczyciel prowadzący – Anna Kozubek). Natomiast Kinga Kordowska i Olgierd Barczyński zdobyli tytuły finalistów z geografii (nauczyciel – Dorota Nocoń).

Sukces osiągnęli również uczniowie SP im. Gustawa Morcinka w Gierałtowicach. Tytuły finalistów zdobyli: Marek Smolnik z matematyki (nauczyciel – Gabriela Buchczyk) oraz Dominika Malcher i pochodząca z Ukrainy Olesia Biełousova – z chemii (nauczyciel – Alina Rajca). Warto dodać, iż finalista z matematyki jest uczniem 7 klasy. W przyszłym roku będzie miał więc kolejną okazję na jeszcze lepszy wynik.

jm, fot. J. Miszczyk oraz arch. SP w Paniówkach i Chudowie