Wyjątkowe jubileusze małżeńskie

24 pary małżeńskie z gminy Gierałtowice obchodzą w tym roku jubileusze długoletniego pożycia małżeńskiego. Długoletniego, gdyż trwającego co najmniej od półwiecza (złote gody). W gronie tym nie brakuje małżonków z jeszcze większym stażem, a rekordziści w tym względzie, państwo Marta i Jan Faranowie z Gierałtowic, świętują właśnie... 70. rocznicę związku, to kamienne gody.

Tak zacne i wyjątkowe jubileusze były okazją do wspólnego spotkania małżonków. Zaaranżował je i zorganizował Urząd Gminy Gierałtowice. Uroczystość odbyła się 19 października w reprezentacyjnej sali hotelu Biały Dom w Paniówkach.

Atmosfera była znakomita. W samo południe, w podwojach Białego Domu, pojawiły się złote, diamentowe, żelazne i kamienne pary. Wśród nich postaci doskonale znane wielu pokoleniom mieszkańców gminy: nauczyciele, muzycy (nadal czynni), społecznicy. Dostojnych gości powitali: wójt gminy Gierałtowice, Leszek Żogała oraz kierownik gminnego USC, Mirosław Marcol.

Nie obyło się bez serdecznych życzeń. Wójt Żogała dziękował jubilatom za piękny przykład trwałości małżeństwa, życząc zdrowia, spokoju oraz wszelkiej pomyślności. Parom obchodzącym złote gody (50-lecie małżeństwa) wręczył medale przyznane przez Prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie. Natomiast parom świętującym diamentowe gody (60. rocznicę), żelazne gody (65. rocznicę) i kamienne gody (70. rocznicę małżeństwa) wręczył okolicznościowe dyplomy, gdyż medale odebrali już nawet 20 lat temu.

Po części oficjalnej gości podjęto uroczystym obiadem. Poprzedziły go toast oraz gromko wyśpiewane „Sto lat”. Pełni uroku osobistego małżonkowie czuli się znakomicie w biesiadnym gronie. A o jeszcze lepszy nastrój zadbał Eugeniusz Loska, wokalista zespołu B.A.R, zapewniając wydarzeniu odpowiednią oprawę artystyczną.

jm, fot. Jerzy Miszczyk

Złote gody – 50 lat po ślubie – obchodzili Państwo: Irena i Jerzy Bortelowie, Elżbieta i Tadeusz Chmurczykowie, Barbara i Jerzy Cwelungowie, Krystyna i Kazimierz Gajdowie (nieobecni z powodów osobistych), Bożena i Zygmunt Jojkowie, Helena i Ryszard Kuchtowie, Urszula i Henryk Mandryszowie, Regina i Eugeniusz Owczarkowie, Bronisława i Andrzej Połapowie, Teresa i Konrad Smolnikowie oraz Irena i Bronisław Swobodowie (nieobecni) – wszystkie pary z Przyszowic. Natomiast z Gierałtowic złote gody świętowali Państwo: Maria i Krystian Erfurtowie, Maria i Czesław Machulikowie, Jadwiga i Stanisław Madejowie, Urszula Kopernik-Mikołaj i Edward Mikołaj, Irena i Rafał Promni, Urszula i Antoni Smolnikowie oraz Maria i Alfons Szolcowie. Z Paniówek Państwo: Maria i Józef Mrozkowie, z Chudowa Państwo: Irena i Franciszek Gałęziowscy.

Diamentowe gody – 60 lat po ślubie – obchodzili Państwo: Magdalena i Ernest Szulcowie z Przyszowic.

Żelazne gody – 65 lat po ślubie – obchodzili Państwo: Lidia i Tadeusz Chmielowie (nieobecni) z Przyszowic oraz Elżbieta i Florian Machulikowie z Gierałtowic.

Kamienne gody – 70 lat po ślubie – obchodzili Państwo: Marta i Jan Faranowie z Gierałtowic.