Wystawa w przyszowickim pałacu „1920-Wojna Światów”

W tym roku Stowarzyszenie Miłośników Przyszowic wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gierałtowicach postanowiło uczcić Święto Niepodległości wystawą "1920-Wojna Światów" zorganizowaną w przyszowickim pałacu. Wystawa jest już dostępna ale zapraszamy do jej zwiedzania dopiero, kiedy zniesione już zostaną ostatnie obostrzenia epidemiczne.

Okazją do takiej ekspozycji była okrągła 100 rocznica wojny z 1920 r. Wystawa prezentuje najważniejsze postacie oraz wątki związane z tym wydarzeniem. Grafika plakatów jest utrzymana w stylistyce komiksu. Co przykuwa uwagę szczególnie młodzieży i w bardzo czytelny, przejrzysty sposób opowiada historię. Widzimy więc polskich superbohaterów takich jak:  Marszałka Józefa Piłsudskiego, generała Tadeusza Rozwadowskiego – głównodowodzącego Armią Polską w Bitwie Warszawskiej, prezydenta ministrów Wincentego Witosa, ks. kapelana Ignacego Skorupkę, porucznika Stefana Pogonowskiego. Osobny plakat poświęcony jest również porucznikowi Janowi Kowalewskiemu, który jako szef polskich kryptologów rozszyfrował 3000 komunikatów wroga. 
Gminny Ośrodek Kultury w Gierałtowicach otrzymał wspomnianą serię okolicznościowych plakatów dzięki uprzejmości KGHM Polska Miedź. Projektowi patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia wystawy i zapoznania się z najistotniejszymi faktami Wojny Polsko-Bolszewickiej. Pałac w Przyszowicach I piętro.