W co się dawniej łoblykano-warsztaty i wystawa w Gminnym Ośrodku Kultury

12 lipca w Gminnym Ośrodku Kultury w Gierałtowicach odbyło się wydarzenie jakiego jeszcze nie było. Tematem był śląski strój ludowy jako element dziedzictwa kulturowego regionu. Spotkanie rozpoczęło się od wykładu Joanny Bartoszek, członkini Koła Gospodyń Wiejskich z Paniówek, pasjonatki folkloru w szczególności zaś stroju ludowego. 

Na wystawę natomiast składały się zrekonstruowane stroje z różnych podregionów Górnego Śląska, w wersji męskiej, damskiej, strój obrzędowy, codzienny oraz strój pary młodej. Ponadto Pani Joanna udostępniła  dawne elementy garderoby takie jak chusty, fartuchy, czepce czy jakle, które można było dotknąć i przymierzyć. Wspaniała galeria fotografii powstała natomiast dzięki współpracy z mieszkańcami gminy oraz Towarzystwem Miłośników Przyszowic. Prawie 30 archiwalnych zdjęć zostało opatrzonych komentarzem Małgorzaty Pietrzak z Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach. 

Druga część spotkania miała charakter warsztatów w trakcie, których powstawały galandy. Barwny element stroju obrzędowego noszony na głowie, zarezerwowany dla panien. Każda galanda zgodnie ze zwyczajem miała przykuwać wzrok i podkreślać urok dziewczyny. Nie brakowało na nich złotych świecidełek, zwisających koralików, sztucznych kwiatów oraz przepięknej, długiej, malowanej wstążki, która opadała na plecy. Takie też były i te stworzone w trakcie warsztatów. Wydarzenie to wzbudziło spore zainteresowanie wśród mieszkańców gminy. Było okazją do zintegrowania i zaktywizowania społeczności lokalnej oraz co równie ważne sposobem na kultywację wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego regionu. Organizatorzy już planują kolejne tego typu przedsięwzięcia. 

/M M-B/ 

foto: Mirosława Mirańska-Baraniuk