Maniaszycia od nowa

Już od ponad 3 lat w Świetlicy Chudów Gminnego Ośrodka Kultury w Gierałtowicach odbywają się warsztaty szycia prowadzone przez Dorotę Boczek. Co poniedziałek w godzinach 17.00-20.00 od kilku do kilkunastu osób (dorosłych oraz młodzież), spotyka się by wspólnie w miłej atmosferze kreować kolejne krawieckie wizje.

 

Zaczynałyśmy naukę szycia od rzeczy najprostszych, podstawowych. W tej chwili szyjemy wszystko: dekoracje domowe – jak poduszki, obrusy, serwetki, czy świąteczne ozdoby, ale również „uszytki” typu torby, nerki a nawet ubrania. Panie są kreatywne, wymieniają się pomysłami, wiedzą, pomagają i uczą się nawzajem. A pasja szycia jest motywacją dla niektórych do uczęszczania na kwalifikowane kursy zawodowe, co cieszy bardzo – podkreśla instruktorka.

Na początku tego roku pracownia przeszła metamorfozę, dzięki wsparciu finansowemu Fundacji JSW doposażona została w lampy i stół, który służy do odmalowywania wykrojów i krojenia materiałów, wszelkie akcesoria ułatwiające szycie: miary, noże krążkowe, nożyce krawieckie, stopki i napownice. Natomiast najważniejsze zakupy to specjalistyczne maszyny pomagające profesjonalnie wykończyć szyte rzeczy: overlock i coverlock. Do wyposażenia pracowni dołączyła także maszyna komputerowa z ręczną regulacją szybkości szycia – funkcja wykorzystywana przez dzieci, które mogą się oswoić z szyciem. Pracownia doposażona została również w duży wygodny stół prasowalniczy ze stacją parową informuje Dorota Boczek. Tym samym warsztaty stały się więc atrakcyjniejsze!

/M M-B/

foto: GOK