Ksiądz Władysław Robota w Panteonie Górnośląskim

W sobotę 24 czerwca 2023r. miała miejsce uroczystość wprowadzenia nowych postaci do Panteonu Górnośląskiego w Katowicach. Był wśród nich znany działacz społeczny i narodowy, w latach 1902 – 1939 proboszcz parafii w Gierałtowicach ks. Władysław Robota.

Panteon Górnośląski  to instytucja kultury opowiadająca historię ostatnich 100 lat Górnego Śląska poprzez przybliżenie sylwetek wybitnych mieszkańców tej Ziemi. Są wśród nich powstańcy śląscy, ofiary totalitaryzmów, ludzie Kościoła i wybitni przedstawiciele nauki, kultury i sportu. To właśnie wyjątkowe osoby są największą wartością Górnego Śląska.

W gronie osób wprowadzonych ostatnio do Panteonu jest ks. Władysław Robota, proboszcz gierałtowickiej parafii w latach 1902 – 1939. Przykładem swej pobożności i troski o zbawienie parafian  kształtował ich ducha religijnego, moralnego i narodowego. Całe życie ks. Władysława Roboty było służbą Bogu i Ojczyźnie. Swoim niezwykłym życiem i męczeńską śmiercią zapisał się na kartach historii śląskiego duchowieństwa. Materialnym dziełem Jego życia jest piękny, neobarokowy kościół konsekrowany w 1934r. Świątynia pw. Matki Boskiej Szkaplerznej, w której elementy biblijne splotły się z historią Polski, a zarazem  z historią Śląska, służy nam do dziś. Cieszymy się,  że ks. Władysław Robota znalazł się w tak szacownym gronie.

Warto odwiedzić  Panteon Górnośląski, który jest zlokalizowany w podziemiach katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla. Oferta jest bardzo bogata, zadowoli zarówno osoby dorosłe jak               i zorganizowane grupy uczniów, dla których przygotowano szeroką paletę zajęć edukacyjnych. Zwiedzając Panteon można windą wjechać na tarasy widokowe na dachu Archikatedry Chrystusa Króla, skąd rozpościera się widok na panoramę Katowic i okolicy.

Może w wakacyjnym czasie nasze drogi poprowadzą nas do Panteonu Górnośląskiego? Warto!!!

/fot, info: Koło Związku Górnośląskiego Gierałtowice/