Fryzjerstwo – pasja i sztuka

Modna, wygodna, uroczysta a może szalona fryzura? Z takimi wyzwaniami już od zarania dziejów mierzą się fryzjerki i fryzjerzy. Czy praca fryzjera jest dla każdego? Jakie trzeba spełniać warunki by nim zostać i czy warto spełnić  marzenie o tym fachu? Przybliżamy Czytelnikom Wieści kolejny zawód rzemieślniczy, o którym opowiedziała nam Anna Klajs, fryzjerka obecnie  nauczycielka zawodu w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu.  

 Ania przyznaje, że już od dziecka marzyła o fryzjerstwie.  Wymyślanie, tworzenie fryzur, kolorów na głowach to było to czym chciałam się zająć w dorosłym życiu-wspomina. Istotną cechą dobrego fryzjera jest kreatywność i chęć rozwijania się a także współpraca z klientem. Fryzjer musi słuchać innych ale również przedstawić swoje zdanie, zdanie profesjonalisty i z połączenia tych rzeczy stworzyć wymarzone dzieło na głowie klienta – podkreśla.

Droga do zawodu jest różna. Tuż po szkole podstawowej można wybrać Szkołę Branżową I Stopnia ale równocześnie należy wybrać miejsce praktycznej nauki zawodu. Wybierając taką szkołę uczeń staje się młodocianym pracownikiem. Nauka trwa 3 lata i po tym czasie zdaje się egzamin czeladniczy i uzyskuje się dyplom rzemieślnika czyli fryzjera. Jeżeli ktoś chce wybrać dłuższą drogę i bardziej rozbudowaną, może wybrać Technikum w którym kształci się w zawodzie technik usług fryzjerskich. Nauka trwa 5 lat i w trakcie zdobywa się poprzez zdawanie egzaminów zawodowych, kwalifikacje w zawodzie. Kwalifikacje są  dwie: pierwsza to wykonywanie zabiegów fryzjerskich, natomiast druga to projektowanie fryzur – tłumaczy Ania.

Podsumowując: fryzjer uczy się przez trzy lata i podchodzi do egzaminu czeladniczego, natomiast technik usług fryzjerskich uczy cię przez pięć lat, w tym czasie zdaje dwa egzaminy zawodowe oraz egzamin maturalny.

Ania w zwodzie fryzjera pracowała 8 lat, następnie postanowiła kształcić się i podjęła studia, które umożliwiły jej połączenie pasji do fryzjerstwa z chęcią przekazania wiedzy młodym adeptom sztuki fryzjerskiej, została nauczycielem zawodu. Jednak w dalszym ciągu wykonuję zabiegi fryzjerskie ale w wąskim kręgu rodzinnym. Nauczycielką zawodu jest już 15 lat, niezmiennie w  Zespole Szkół Ekonomiczno- Usługowych w Zabrzu. Jest to wspaniała szkoła, z rozbudowanym zapleczem edukacyjnym i świetną kadrą nauczycielską. Uczymy w zawodach technik usług fryzjerskich jak również fryzjer i nie tylko( ekonomista, logistyk) –podkreśla.

Zawód fryzjera wciąż jest bardzo sfeminizowany ale… chłopców jest z każdym rokiem coraz to więcej. A jak dokładnie wyglądają zajęcia? Uczniowie uczą się w pracowni fryzjerskiej praktycznie wykonywać zabiegi fryzjerskie. W pracowni projektowania fryzur, malować, projektować fryzury oraz tworzyć rysunki instruktażowe czy zabiegowe. Natomiast  na zajęciach teoretycznych poznają wiedzę z zakresu higieny, podstaw czy historii fryzjerstwa oraz technologiczną wiedzę o wszystkich zabiegach wykonywanych w salonach fryzjerskich. Wydaje mi się że wszystkie są super i do tego bardzo ciekawe- relacjonuje Ania.

Kreowanie nowych fryzur to nie lada wyzwanie. Jak temu sprostać?  Zawsze pomysły na fryzury powstają w głowie fryzjera. Trzeba mieć to „COŚ” by wymyślić, stworzyć od początku do końca pełną fryzurę. Bazuje się na życzeniach klienta, obecnie panującej modzie. Zawsze pomagają, gazety, Internet ale to tylko pomoc, resztę musi robić fryzjer- podkreśla Ania.

Marzenia o własnym salonie fryzjerskim są teoretycznie do spełnienia dla każdego fryzjera a nawet dla osoby spoza  branży ale jak podkreśla Ania – ważne jest żeby na rynku utrzymać się, a należy to robić oferując najwyższą jakość usług, najlepsze produkty i profesjonalny i dobrze wyszkolony zespół pracowników- fryzjerów.

Jako doświadczony fryzjer i nauczyciel Ania przekonuje, że wybór zawodu fryzjera jak każdego innego musi być dobrze przemyślany, po to by nauka była owocna osoba wybierająca konkretny zawód musi to czuć. Dobrze jest zapoznać się z tym co daje nauka, co daje zawód i jak praca fryzjera wygląda na co dzień. Adept sztuki fryzjerskiej musi zapoznać się z plusami ale również minusami zawodu, którymi są obciążenia kręgosłupa i nóg, gdyż fryzjer stoi przez większość czasu w pracy na nogach- informuje. Ale i tak moim zdaniem plusów jest więcej. Sam fakt stworzenia czegoś samemu co jest niepowtarzalne i jest wynikiem mojej ciężkiej pracy jest super nagrodą. Do tego uznanie klientów jest wisienką na torcie, gdyż dopinguje do dalszej pracy – dodaje z entuzjazmem.

Praca fryzjera to odpowiedzialność. Klient przychodząc do salonu musi czuć się komfortowo.  Zaufanie buduje się z czasem, ale to owocuje często długofalową współpracą. Młodzi ludzie mający dopiero przed sobą wybór zawodu powinni mieć świadomość iż, wpływanie na wygląd innych ma również przełożenie na samopoczucie i samoocenę.

 

/M M-B/

Foto: pixaby