Płuca zszarzały, ale nie są czarne

Powietrze w Paniówkach jest czystsze. Teraz można zobaczyć to gołym okiem - a to za sprawą instalacji mobilnych płuc Polskiego Alarmu Smogowego, które przez dwa tygodnie „oddychały” miejscowym powietrzem.

Płuca zszarzały, ale nie są tak czarne – jak przed dwoma laty. – To powód do optymizmu i satysfakcji – podkreślano w Paniówkach na poniedziałkowej (16 stycznia) konferencji prasowej, podsumowującej akcję PAS i GAS: „Zobacz czym oddychasz. Zmień to!”. – Przyczyna poprawy stanu powietrza jest oczywista. To wymiana starych pieców węglowych, tzw. kopciuchów, na nowe, ekologiczne źródła ogrzewania – nie mają wątpliwości wójt gminy Gierałtowice Leszek Żogała i lider GAS Wojciech Szczypka.

Ciągle jednak wiele jest do zrobienia. Kopciuch to nadal niemal co czwarty kocioł grzewczy w gminie, pomimo, iż tylko w latach 2019-2022 wymieniono ich blisko 1,5 tysiąca. W tym roku na dalszą wymianę gmina przeznaczy w formie dotacji blisko milion zł. Przypomniano, iż nadal o dotację do wymiany pieców, a także na ocieplenie budynków, można starać się także z ogólnopolskich i regionalnych programów.

Konferencja podsumowująca akcję „Zobacz czym oddychasz. Zmień to!” cieszyła się sporym zainteresowaniem mediów lokalnych i ogólnopolskich. Na pytania dziennikarzy odpowiadali (na zdjęciu od lewej): Karolina Trzcionka (Prezes Fundacji „Better Future”, która jest sponsorem instalacji), radny Robert Szczudlak, Wojciech Szczypka, wójt Leszek Żogała, Anna Bogusz (pełnomocnik marszałka woj. śląskiego ds. strategii w obszarze klimatu i środowiska) oraz sołtys Bogusław Mryka.