Przyszowice – płuca poczerniały

Dzisiaj w Przyszowicach (13 grudnia) podsumowano akcję Polskiego Alarmu Smogowego i Gierałtowickiego Alarmu Smogowego - „Zobacz czym oddychasz”. Konferencję zorganizowaną z tej okazji przed budynkiem PGK poprowadził Wojciech Szczypka z GAS.

W centrum uwagi znalazła się instalacja z makietą „oddychających” płuc. – Po dwóch tygodniach „oddychania” miejscowym powietrzem płuca sczerniały, choć nie tak mocno jak te zainstalowane w roku ubiegłym, w Paniówkach – zauważył Szczypka. Celem akcji jest zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym, i zachęcenie mieszkańców do wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne. Lider GAS dodał także, iż mijający rok jest rekordowy w gminie Gierałtowice pod względem liczby wymienionych starych pieców i kotłów, co już znajduje odzwierciedlenie w korzystniejszych wynikach pomiarów zanieczyszczenia powietrza. Uważa jednak, iż wiele jest jeszcze do zrobienia w tej kwestii.

W konferencji uczestniczyli miejscowi samorządowcy: Marek Błaszczyk – wiceprzewodniczący RG, sołtys Przyszowic Andrzej Gawlik, radny Krzysztof Tomaszek, a także prezes PGK – Piotr Rak.

W galerii publikujemy zdjęcia przedstawiające płuca zainstalowane w Przyszowicach po dwóch dniach „oddychania” miejscowym powietrzem oraz ich obecny stan, po 14 dniach ekspozycji.
j. fot. J. Miszczyk