Z życia szkoły w Przyszowicach

W czasach pandemii codzienność Szkoły Podstawowej w Przyszowicach nie ogranicza się jedynie do lekcji zdalnych, a od niedawna także stacjonarnych dla najmłodszych klas. Nauczyciele poprzez szkolną stronę na facebooku: Program "Zarażający Zdrowiem" - zachęcają do udziału w ciekawych wydarzeniach, wykraczających poza ramy obowiązkowego programu nauczania. "Listy ... dla Ziemi", czy "Wiosenne dzierganie" to tylko niektóre z nich.

Listy … dla Ziemi

Wiosna w naszej szkole to czas pisania listów … dla Ziemi – informują nauczyciele i wyjaśniają – Akcja, zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA, polega na pisaniu przez młodych ludzi listów, w których namawiają dorosłych do działań proekologicznych. Następnie dzieci przekazują swoje listy dorosłym (rodzicom, dziadkom) i razem z nimi realizują swoje projekty. Wiele z tych projektów doczekało się realizacji.

O tym czego te projekty dotyczyły można się dowiedzieć z filmiku zamieszczonego na wspomnianej stronie facebookowej: sprzątanie terenów zielonych, sadzenie drzewek, czy dbałość o odpowiednie segregowanie odpadów – to działania z pozoru drobne, jednak małymi krokami można dojść do wielkich zmian. Trudno temu zaprzeczyć. Przyszowiccy pedagodzy cieszą się z efektów pisania „Listów dla Ziemi” co znalazło odzwierciedlenie w ich komentarzu: Z dumą patrzymy na młode pokolenie, które razem z bliskimi podejmuje działania dla naszej planety.

Należy dodać, iż przyszowicka podstawówka od roku 2010 należy do Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. W jej ramach realizuje także cele związane z popularyzacją i wdrażaniem zachowań proekologicznych.

Wiosenne dzierganie

To wyjątkowo sympatyczna akcja, polegająca na własnoręcznym uszyciu „szmacianego ptaszka” (pomoc rodziców dozwolona) i dostarczeniu go do szkoły. Wszystkie dostarczone przez uczniów skrzydlate stwory znalazły stosowne miejsce do ekspozycji – czyli na drzewach wokół szkolnych budynków. Sprawdziliśmy – w gałązkach młodych klonów i nie tylko …. gnieżdżą się bajkowe ptaki, zaskakując przechodniów.

Przesłanie akcji jest proste i optymistyczne – Niech powrót do szkoły, który już czai się za rogiem, będzie miły, kolorowy i pozytywnie nastrajający – informują pomysłodawcy.

jm, źródło: fb – Program „Zarażający Zdrowiem”
foto: Jerzy Miszczyk