Haja w byfyju przyniosła sukces!

Przedszkolaki z Paniówek zostały laureatami XI edycji Kuratoryjnego Konkursu - Edukacja regionalna w szkole „Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu… - Święty Jan Paweł II”. Sukces w konkursie przyniósł im autorski projekt pt.: „Haja w byfyju - czyli powstańcze opowieści utopka Jorgusia”. Co ważne, projekt został wspaniale zrealizowany. Konkursowe jury nie miało wątpliwości - 1 miejsce należy się przedszkolakom z Paniówek. I taki był werdykt!

Edukacja regionalna to priorytetowe działania naszego Przedszkola, toteż bez obaw po raz kolejny wzięliśmy udział w wojewódzkim konkursie, którego głównym celem jest pogłębianie więzi z regionem jego młodych mieszkańców oraz kształcenie poczucia odpowiedzialności za pielęgnowanie tradycji i popularyzacja dorobku poprzednich pokoleń.
W tym roku, motywem przewodnim Konkursu było hasło: „Region – Ludzie – Historia”. Zakwalifikowane do niego przedszkola realizowały projekt „Nie tylko w pamięci. Utrwalamy ślady bohaterów i wydarzeń z lat 1919-1921. Powstania śląskie – wirtualnie i na papierze”.

Nasze Przedszkole, reprezentowane przez grupę sześciolatków: Aleksandra Rychter, Kinga Krzysteczko, Olga Domin, Łucja Połap, Hanna Szura, Justyna Kwaczała oraz Filip Tyrka, pod kierunkiem nauczycielek Renaty Dziuroń, Anny Sowulewskiej oraz Joanny Bartoszek, w ramach konkursu, zrealizowało projekt: „Haja w byfyju – czyli powstańcze opowieści utopka Jorgusia”.

Postać utopka Jorgusia oprowadzała naszych wychowanków po meandrach burzliwej historii okresu 1919-1921. Dzieci poznały wydarzenia związane z walkami powstań śląskich, plebiscytem oraz sylwetki bohaterów powstań – Wojciecha Korfantego i Alfonsa Zgrzebnioka. Wprowadzony został także motyw byfyja (kredensu), jako symbolu śląskiego domu, w którym rodzinne i powstańcze tradycje przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

W ramach projektu przedszkolaki zapoznały się z miejscami pamięci powstań śląskich w swojej małej ojczyźnie – miejscowości, gminie i województwie. Odwiedziły Pomniki Powstańców Śląskich w Przyszowicach i Katowicach oraz Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny. Wraz z utopkiem Jorgusiem zwiedziły Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, zasadziły Drzewo Pamięci w ogrodzie przedszkolnym oraz stworzyły wystawę plakatów propagandowych polskich i niemieckich.
Dużym zaskoczeniem dla dzieci było spotkanie z Wojciechem Korfantym. W jego postać wcielił się nauczyciel historii szkoły w Paniówkach, Łukasz Cempura. Przybliżył on dzieciom życiorys Korfantego i odpowiedział na nurtujące ich pytania. Przedszkolaki miały okazję sprawdzić swoje talenty aktorskie wcielając się w postacie rodziny z tamtych czasów. Odgrywały sceny: „Powstanie wybuchło – bydzie haja!”, „Plebiscyt na Ślonsku” oraz „Łociec idzie do powstania”. Chętnie śpiewały także piosenki powstańcze.

Finałem projektu był przygotowany przez przedszkolaków scrapbook, który w formie obrazkowej opowiedział o historii powstań śląskich oczami dzieci. Wszystkie działania, a szczególnie wspomniany scrapbook został oceniony najwyżej przez Komisję konkursową i zajęliśmy I miejsce.
Gratulacje dla dzieci oraz pań, które włożyły w realizację projektu wiele serca i pracy.
A.S., j.

Foto: arch. przedszkola