Weekend z kulturą świata

W dniach 27-31 stycznia młodzież z gminy Gierałtowice wzięła udział w tegorocznej edycji programu EuroWeek - Szkoła Liderów. Uczestnicy tego nietypowego „obozu edukacyjnego” mieli okazję osobiście zetknąć się z kulturą innych krajów: gruzińską, hinduską, meksykańską, tajską, urugwajską czy wietnamską... Wyjazd wsparł organizacyjnie tutejszy Gminny Ośrodek Kultury.

Z pobytu w Międzygórzu 24-osobowa grupa młodych mieszkańców naszej gminy wróciła z uśmiechem na ustach, z gorącymi wspomnieniami z mnóstwem wrażeń i nowych doświadczeń. Zajęcia, w których uczestniczyli prowadzone były w atrakcyjnej formie interaktywnych warsztatów, gier, zabaw czy wreszcie praktycznych ćwiczeń animowanych przez grupę wolontariuszy z całego świata. Zdecydowana większość zajęć była prowadzona w języku angielskim a więc dzieci miały okazję przełamać bariery językowe, rozwijać umiejętności komunikacyjne oraz podnieść własne kompetencje. Zauważył to w rozmowie z nami Szymon Hajduk, z Gierałtowic, i stwierdził z radością: nauczyłem się nowych słów z języka angielskiego, które wykorzystam w szkole.

Wszyscy zgodnie podkreślają, że największe wrażenie – oprócz smacznych posiłków – zrobili wolontariusze, którzy prowadzili szkolenia. Obcokrajowcy byli swoistymi ambasadorami swoich krajów, reprezentantami innych kultur i narodów, z którymi dzieci miały okazję zetknąć się po raz pierwszy w życiu. Poznanie ich dziedzictwa, zdobycie wielu unikalnych informacji na temat nieznanych zwyczajów czy obrzędów, było bardziej ekscytujące niż oglądanie programów na kanale Discovery. Małgorzata Kuchta z Przyszowic, kolejna uczestniczka wyjazdu tak zafascynowała się kulturą Urugwaju, że już zaczyna planować wycieczkę do tego kraju.

To było niesamowite przeżycie – powiedziała nam Magdalena Fira, jedna z trzech opiekunek naszej grupy. Wolontariusze prowadzili wiele prelekcji, podczas których omawiali kulturę i tradycję swoich krajów. Uczyliśmy się zabaw i tańców narodowych, oglądaliśmy filmy i zdjęcia tamtejszych krajobrazów, posiłków, strojów, zabytków. Ponadto wolontariusze uczyli nas podstawowych zwrotów w swoich językach. Omawiali alfabet, puszczali znaną w ich stronach muzykę. Jeśli ktoś się tym interesował, mógł uzyskać bardzo bogatą wiedzę.

Oprócz intensywnych szkoleń nie zabrakło czasu na rozrywkę. Były tańce – również te regionalne takie jak salsa czy tango ale także wycieczki w góry, do wodospadu Wilczki, były też zabawy na śniegu. To z kolei najbardziej przypadło do gustu Karolinie Białeckiej z Przyszowic.

Jak podkreślają organizatorzy głównym celem programu jest zapewnienie intensywnego, o wysokiej jakości szkolenia promującego wśród uczestników uczenie się i rozwój przez całe życie. Szkolenie ma też za zadanie budować pewność siebie oraz promować naukę języków obcych. Dzięki niemu możliwe jest również budowanie przyjaźni i stałej współpracy pomiędzy uczestnikami i wolontariuszami z organizacji młodzieżowych.

Słuchając opinii uczestników EuroWeek’u z gminy Gierałtowice mamy pewność, że założenia te w pełni zostały osiągnięte. Dla mnie ten wyjazd był bardzo inspirujący, robiłam nawet notatki, dzięki czemu zgromadziłam pewną bazę zabaw i pomysłów, które mogę w przyszłości wykorzystać w pracy z dziećmi wspomina Magdalena Fira i dodaje – wolontariusze byli w podobnym wieku jak ja, dlatego bardzo dużo rozmawialiśmy o naszej pracy, o studiach, o zainteresowaniach młodych ludzi, o zwyczajach w Polsce i w krajach skąd oni pochodzą. W dalszym ciągu utrzymuję kontakt z wolontariuszami i mam nadzieję, że będę miała jeszcze okazję uczestniczyć w kolejnej edycji EuroWeek.

/Erpe/

Wykorzystano fotografie z archiwum uczestników.