Wielkanocne warsztaty w GOK

Przygotowania do Wielkanocy w Gminnym Ośrodku Kultury w Gierałtowicach ruszyły już pod koniec marca. 22 i 29 marca odbyły się warsztaty drapania kroszonek, natomiast 30 marca - pierwszy raz- można było zapoznać się z techniką tworzenia ażurowych pisanek. Jak zwykle chętnych do udziału w zajęciach nie zabrakło.

                    Zapewne jednym z powodów dla którego spotkania te obfitują w uczestników są prowadzący. Gierałtowiczanka Joanna Urbanik w trakcie dwóch piątkowych wieczorów instruowała jak na zabarwionym jajku wydrapać wybrany motyw. Niezbędne oprócz wiertła dentystycznego są tu cierpliwość i precyzja. Pani Joanna od lat uczestniczy w konkursie organizowanym przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu i jest laureatką wielu nagród. Swoją pasją co roku zaraża kolejne osoby. Na warsztaty przychodzą zarówno dorośli jak i dzieci. Wszystko to sprawia, iż tradycyjne zdobienie świątecznych jajek jest wciąż żywym elementem przygotowań wielkanocnych.

                     Z mistrzem ażurowych pisanek – Joachimem Orłowskim miały okazję spotkać się osoby chętne by spróbować przeobrazić jajko w prawdziwe dzieło sztuki przy pomocy miniszlifierek! Do tego typu pracy wybrane zostały wydmuszki jaj gęsich, ze względu na twardsze skorupki. Po naszkicowaniu wzoru uczestnicy pod czujnym okiem instruktora ostrożnie i precyzyjnie wiercili otwory w wydmuszkach. Mistrzowskie ażury Joachima Orłowskiego to kilkadziesiąt godzin pracy. Spotkanie nie mogło oczywiście trwać tak długo, natomiast powstałe prace również budziły zachwyt i dumę wykonawców. Warto dodać, iż w tym roku Joachim Orłowski był jednym z jurorów w konkursie na najpiękniejszą kroszonkę w województwie śląskim organizowanym przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

/M M-B/