W czeskim Stramberku – wycieczka z GOK

Kapryśna w tym roku majowa pogoda była wyjątkowo łaskawa dla uczestników wycieczki, którzy 11 maja udali się wraz z GOK do czeskiego Stramberku. Na czas wyjazdu na nieboskłonie zagościło słońce. Między innymi dlatego ta bardzo malownicza i urokliwa miejscowość przypadła zwiedzającym do gustu.

    Pierwszą atrakcją na trasie było podziwianie ekspozycji w Muzeum Techniki „Tatra” w miejscowości Koprivnice. Wystawa ukazująca 150 letnią historię fabryki samochodów Tatra spodobała się szczególnie panom. W samym Stramberku z kolei odbywał się akurat festiwal stramberskich uszu, lokalnego smakołyku będącego kulinarnym wyróżnikiem miejscowości. Jest to pierwszy czeski produkt regionalny. Z jego nazwą i rurkowatym kształtem wiążą się legendy. Udział w festiwalu był okazją do przyjrzenia się wyrobowi tychże słodkich wypieków. „Świeże, na miejscu wypiekane, stramberskie uszy można jeść ze śmietaną i dodatkami (polewa, posypka)” – relacjonuje Dorota Boczek organizatorka wycieczki.

     Nad miasteczkiem góruje wieża – Truba – pozostałość po zamku. Widok z wieży jest rewelacyjny, tym bardziej przy słonecznej aurze. Oprócz lokalnego browaru przy rynku, muzeum lalek,  kilku galerii z ceramiką urzekający jest również sklepik z dekoracjami bożonarodzeniowymi, w którym można kupić prawdziwe cacka. 
W pobliżu morawskiego  Stramberku znajduje się jaskinia Šipka – część Parku Narodowego.

/M M-B/