OSP Przyszowice świętuje 135-lecie działalności

Bogu na chwałę, ludziom na ratunek - to piękne hasło, wypisane na strażackim sztandarze, druhowie z Przyszowic realizują już od 135 lat.

Okazały jubileusz stał się okazją do zorganizowania skromnej uroczystości – w sobotę, 7 maja, w godzinach popołudniowych jednostka wzięła udział w nabożeństwie, w intencji strażaków, odprawionym w miejscowym kościele. Później odbył się przemarsz pod remizę, z towarzyszeniem Orkiestry Dętej OSP Przyszowice.

W finale rocznicowej uroczystości, na placu przed remizą, odbył się strażacki apel. Był okazją do przypomnienia historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Przyszowicach, także do uhonorowania zasłużonych dla jednostki druhen i druhów strażackimi odznaczeniami. Złotymi medalami za zasługi dla pożarnictwa odznaczono Andrzeja Pykę i Adama Kleczkę, srebrnymi zaś Grażynę Gawlik i Franciszka Mazura. Medale wręczył prezes przyszowickiej jednostki, Andrzej Gawlik. Z gratulacjami pospieszył także wójt gminy, Leszek Żogała.

W uroczystości wzięli udział także mieszkańcy Przyszowic oraz najmłodsi adepci pożarnictwa – Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Przyszowice.

jm, fot. Jerzy Miszczyk